Svadobné šaty: čo je pri ich výbere dôležité?

Svadobné šaty: čo je pri ich výbere dôležité?

Hneď na začiatok sa vám musím priznať, že sa v móde príliš nevyznám a moje ideálne oblečenie na každý deň sú moje čierne nohavice a prvé tričko z komínika v skrini. Hľadanie svadobných šiat teda nebola aktivita, na ktrorú by som sa obzvlášť tešila. Na výber „ideálnych” šiat som sa teda pozerala trochu pragmatickejšie a naučila som sa zopár vecí, o ktoré by som sa chcela s vami podeliť.

Pohodlie

Najdôležitejšie jednoznačne je, aby ste sa v šatách cítili pohodlne a dobre. Budete v nich navlečená veľmi dlho, približne 12-16 hodín, takže ak vás niečo škriabe, tlačí alebo pichá, tak si predstavte ako to bude škriabať, tlačiť a pichať po 12 hodinách. Samozrejme pri väčšine klasických svadobných šatách sa nedá očakávať pohodlie ako v teplákoch a tričku, ale nemalo by ich nosenie bolieť.

Na citlivejšej pokožke dokáže nepríjemne škriabať aj obyčajná čipka, či povšívané flitre a za to nepohodlie to nestojí. Tiež preto netreba mať príliš presnú predstavu o šatách, lebo sa môže stať, že budete potrebovať napríklad výstrih bez čipiek alebo si nebudete môcť vybrať šaty s „neviditeľnými” časťami, lebo vás švy na tomto tyle telovej farby budú škriabať, rovnako ako mňa. 

Cítiť sa krásna

Okrem pocitu pohodlia by ste sa mali tiež páčiť sama sebe, Pretože v čom sa cítite dobre, sebaisto a krásne, budete aj pre ostatných vyzerať sebavedomejšie a šťastnejšie a preto aj očarujúcejšie. Pre mňa boli šaty účes a make-up spôsob, ako sa cítiť krásna a komfortne, hoci som bola stredobodom pozornosti desiatok ľudí, čo teda nie je moja ideálna predstava príjemne stráveného poobedia. 

nevesta, prípravy, svadobné šaty

Typ postavy

Základom všetkých týchto rád pri výbere šiat je typ vašej postavy. Ak máte postavu modelky, ktorej sa hodí akýkoľvek strih, tak vám gratulujem (a potichu závidím) a kľudne môžete túto časť preskočiť. Ak však patríte medzi nás ženy, ktorým bolo niekde pridelené o niečo viac a niekde o niečo menej než by sme si priali, vyskúšajte si rôzne strihy. Vyberte si ten, ktorý najlepšie sedí vašej postave, nezvýrazňuje nič, čo zvýrazniť nechcete a odhaľuje to, čo máte na sebe radi. Až potom pokračujte vo výbere ďalších detailov. Malou pomôckou by vám mohol byť aj tento článok s infografikou na konci, ktorý naznačuje, ktorým typom postáv by sa mal hodiť ktorý strih svadobných šiat.

Nie je biela ako biela

Pri skúšaní to samozrejme uvidíte, ale je dobré poskúšať rôzne odtiene bielej. Niekomu, napríklad ako mne, sa najviac hodí čisto biela, iným sa hodí alebo páči skôr slonovinová či až farba mocha kávy. Čisto bielych šiat nie je na výber až toľko, lebo maslovejšie či krémovejšie farby sú módnejšie, ale ak sa vám páči, určite neváhajte vybrať si aj čisto bielu. Nezabudnite však, že aj váš snúbenec by mal byť zladení do tohto odtieňa „bielej” ak má na sebe niečo „biele” (košeľa, vesta, motýlik/kravata).

Horná časť najviac na fotkách

Síce je to taká menej podstatná rada, ale ak sa neviete rozhodúť medzi dvomi rovnako krásnymi šatami a chcete, aby vyzerali dobre na fotkách, treba si uvedomiť, že zvyčajne na fotkách sedíte alebo sú to fotky zbližšia, čiže vrchná časť šiat sa bude na fotkách objavovať častejšie ako spodná a preto stojí za zváženie vybrať si šaty s krajším vrchom. 

Spoľahliví radcovia

Aby ste však zistili, čo sa vám naozaj hodí, treba mať so sebou človeka, ktorý vám skutočne poradí a povie pravdu na rovinu. Síce predavačky sú väčšinou krajčírky alebo odborníčky na šaty, stále je pre nich dôležité predať svoj produkt. Treba si teda zobrať so sebou niekoho, kto vám bude ochotný povedať priamo a hneď, že vám niečo nepristane alebo vám niekde niečo príliš trčí. Neberte si so sebou príliš veľa ľudí, maximálne 2-3, nech máte viacero názorov, ale nech ich nie je až príliš veľa a nepopletú vás. Zoberte si radšej menej, ale spoľahlivejších ľudí a ideálne na každú skúšku tých istých, nech viete všetky odskúšané šaty spolu porovnávať. Ja som mala super úprimných radcov, moju sestru a maminu (áno tieto dve blonďavé dámy sú moja rodina, ale ja skutočne nie som adoptovaná).

Rady ku skúške šiat

Správne spodné prádlo

Spodné prádlo síce nie je niečo, na čo myslíte na začiatku svadobných príprav, ale je dôležité, aby ste ho mali kúpené skôr, ako sa vyberiete do svadobného salóna. Týka sa to všetkého spodného prádla vrátane pančúch či sťahujúceho, tvarujúceho, pozdvihujúceho alebo akéhokoľvek iného prádla. Dôvodom je, aby ste si nepožičali alebo nekúpili šaty, ktoré vám vo váš svadobný deň budú veľké, pretože sa necháte zošnúrovať ako cisárovná Sissi. 

Správna výška topánok

Zoberte si so sebou rovnako vysoké topánky, aké chcete mať na svadbe. Keďže svadobné šaty siahajú až po zem, poznať presnú výšku topánok je dôležité, aby ste sa o šaty nepodkýňali, ale nebolo vám ani príliš vidno topánky. Ak neplánujete mať úplne jednoduché biele svadobné topánky (ako som mala ja), nekupujte si ich pred výberom šiat, lebo by sa odtieňom bielej mali hodiť k šatám. 

Ukážte svoju predstavu

Na začiatku skúšky ukážte v salóne dve tri fotky šiat, aké si približne predstavujete. Ja som si vytvorila Pinterest nástenku, z ktorej som vždy ukázala zopár fotiek. Najlepšie tak opíšete, čo si predstavujete a predavačka vám vyberie šaty, ktoré sú čo najpresnejšie k vašej predstave. Keďže za hodinu stihnete vyskúšať iba zopár šiat, máte tak väčšiu pravdepodobnosť, že niečo objavíte. Takisto jej prezdraďte aj svoj cenový strop a povedzte jej ak je ten strop úplne striktný.

Modely budú veľké alebo malé

Ak máte aj skutočne dokonalú postavu, je dosť pravdepodobné, že šaty v salóne, ktoré si budete skúšať, vám budú buď príliš veľké alebo príliš malé. Ale takmer určite vám budú niekde na tele malé a niekde veľké. Je to úplne normálne a ani sa nepredpokladá, že vám všade presne sadnú originálne modely. Netreba si nechať zničiť sebaistotu a treba sa popýtať, či sa šaty dajú na vás upraviť alebo je možné objednať inú veľkosť. 

Sem som chcela dať fotku šiat, ktoré mi boli veľké alebo malé počas skúšania, ale bolo ich toľko, že som si nemohla vybrať, takže aspoň sem dávam záber toho, ako moja duša smutne opúšťa moje telo po niekoľkých šatách, ktoré mi boli malé a cítila som sa úplne gigantická.

Foťte sa, foťte sa, foťte sa

Foťte sa vo všetkých šatách, ktoré sa vám čo i len trošku páčili, ak vám to samozrejme salón povolí. Po odskúšaní desiatok šiat si naozaj nebudete pamätať, či tie čipkované v tom prvom salóne boli krajšie ako tie s rukávmi v tom druhom alebo to bolo vo štvrtom? Neboli náhodou slonovinovej farby? Neboli to vlastne jedny šaty v treťom salóne? 

Pohyb

Vyskúšajte si ako sa vám v šatách hýbe, keďže surprise, surprise, aj to bude na svadbe potrebné. Skúste, či v nich dokážete zdvihnúť ruky aspoň do tej úrovne, aby ste zaujali klasický tanečný postoj pri prvom tanci a uistili sa, že nebudete mať ruky ako T-Rex. Poprechádzajte sa v nich, či to je vôbec možné, pretože váš manžel vás prenesie cez prah len raz, predtým aj potom je kráčania na vás.

svadobné šaty, nevesta, ženích

Prirodzené svetlo odhalí pravdu

Rovnako ako pri všetkých iných látkach aj pri svadobných šatách je ideálne vidieť ich v prirodzenom svetle, najlepšie tak uvidíte ich odtieň bielej či lesk. Takže ak je to možné poobzrejte sa v zrkadle pri okne a neskúšajte si šaty večer. 

Šaty na vešiaku klamú

Rada, s ktorou som aj ja bojovala počas skúšok bola, vyskúšať si aj tie šaty, ktoré sa mi na vešiaku vôbec nepáčili, pretože svadobné šaty na vešiaku vyzerajú obzvlášť nelákavo, ale oblečené vás môžu veľmi prekvapiť. 

Dojatie nie je nutné

Pri prvom pohľade na seba v svadobných šatách, či už tých finálnych alebo akýchkoľvek iných nemusíte byť vôbec dojatá ako to väčšinou býva vo filmoch. Síce som sa sebe vo svojich šatách veľmi páčila, nejak ma pohľad na seba nedojímal a to je úplne v poriadku.

Neskúšajte šaty nad rozpočet

V prípade, že niektoré šaty sú nad váš rozpočet aj s rezervou a nechcete ho určite navyšovať, ani si ich neskúšajte. Nepotrebujete zbytočnú dilemu alebo chrobáka v hlave a určite nájdete krásne šaty aj vo svojom limite.  

V lete bez dlhých rukávov

V lete príliš dlhé rukávy neodporúčam, pretože je to väčšinou umelá látka, v ktorej vám bude ešte aj v tom všetkom strese dosť teplo. 

Zdroj: Pinterest

Zahalené ramená?

Pri obrade v kostole treba myslieť na to, že by ste si mali niečím zahaliť ramená, ideálne tak, aby vaše šaty vyzerali naďalej krásne. Skúste na to myslieť už pri výbere šiat. 

Doplnky v cene?

Opýtajte sa, či závoj a doplnky sú v cene, táto informácia vás môže milo prekvapiť.

Ako si naplánovať hľadanie šiat

Začať s výberom šiat odporúčam kľudne aj 8-9 mesiacov pred svadbou. Môžete obehať prvých pár salónov a zúžiť si tak predstavu o svojich šatách, keďže už zistíte, čo sedí vašej postave. Potom môžete pokračovať postupne skúšami v ďalších salónoch, aby ste aspoň 4 mesiace pred svadbou mali šaty vybraté a rezervované, aby vám ich niekto na váš dátum nevyfúkol. 

Nezabudnite rátať aj so skúškou cca mesiac pred svadbou a následne pár dní pred svadbou, pretože za tie mesiace ste mohli schudnúť, pribrať. Posledná presná úprava šiat je obzvlášť kľúčová pri šatách bez ramienok. Manželova sestra by vám o tom vedela rozprávať, keď zo stresou pár dní pred svadbou schudla dokonca pár centimetrov a do šiat ju museli vyslovene zašiť lebo to boli šaty bez ramienok.

Svadobné salóny v Bratislave a zopár po Slovensku

Výber salónov veľmi záleží od štýlu šiat, aké hľadáte. Niektoré salóny sú viac mainstreamové, iné sa určitým smerom špecializujú. Dole som vám spísala zoznam salónov, ktoré sme buď navštívili alebo sa mi ich šaty veľmi páčia a boli ďalej na mojom zozname, kebyže neobjavím moje finálne šaty. V Bratislave a najmä po Slovensku je salónov ešte veľmi veľa, ale ak ešte len začínate svoju pátraciu misiu, odporúčam si minimálne preklikať salóny nižšie. Pri niektorých som si aj zapísala kedy mali minulý rok výpredaje. Nemusí to tak byť však každý rok rovnako, takže určite informácie o ich tohtoročných výpredajoch a zľavách sledujte na ich Facebookových stránkach.

Bratislava:

Svadobný Salón Giovanna – Bratislava

Svadobný salón Diva – Bratislava 

Salón El – Bratislava

Wedding Elegance – Bratislava – aj väčšie konfekčné veľkosti – výpredaj býval v septembri

Svadobný salón Wedding Gallery – Bratislava

Wedding Avenue – Bratislava – drahšie ale krásne šaty

Peter a Lucia – krásne krátke a dvojdielne svadobné šaty na mieru a farebné spodničky – Bratislava

Madam Oui – šaty na mieru – Bratislava

Ďalšie mestá:

Zoya Wedding Center – Trenčín, Trnava, Žilina – odtiaľto som mala svadobné šaty ja

Svadobný deň – Trenčín

Salón Nicole – Bratislava, Nitra, Zvolen

Salón Betty – Myjava

Wedding No.1 – Pezinok – výpredaj na konci augusta a septembra

Salón Lili – Vinodol pri Nitre – Mori Lee

Svadobný salón WEM – Bratislava, Trenčín

Svadobný salón Michaela – Pezinok

Salón Angels – Senec – výpredaj koncom augusta

Soirée – Nitra – pekné šaty aj vo výpredaji

Salón Princess – Prešov 

Ateliér Manetti – Malacky – talianska móda 

IRIAN SAM – Spišská Nová Ves – dajú sa požičať, ale najmä šijú na mieru

Lili Drien – Žiar nad Hronom – šitie na mieru za dobré ceny

Salón Valery – Banská Bystrica – krásne kostýmy pre svadobné mamy

Nakoniec vám poradím ešte jednu stránku. Je to stránka na veľkoobchod, kde sa dajú vyhľadať niektoré značky svadobnej módy a v ktorých salónoch túto konkrétnu značku môžete nájsť. Nie je tam síce veľa značiek, ale ak budete mať šťastie, ako ja (keďže som hľadala značku Mori Lee) môže vám to celkom pomôcť.

Predtým, ako sa však vyberiete do salónov, odporúčam, prečítať si môj článok o tom, ako sa na návštevu svadobných salónov pripraviť.

Ďalšie
články