Svadobné šaty: ako začať a ako ušetriť?

Svadobné šaty: ako začať a ako ušetriť?

Výber šiat začína oveľa skôr, ako prvýkrát vkročíte do svadobného salóna. Najprv by ste mali mať predstavu o svojich šatách, téme svadby, rozpočte a hlavne o tom, čo sa vám páči a čo nie. 

Prvý prieskum

Aj v amerických filmoch nevesty vždy najprv prechádzajú stovkami hrubých časopisov so svadobnými šatami. U nás až taký výber časopisov na túto tému (ani svadobných šiat) nie je, takže odporúčam skôr poprechádzať si rôzne stránky a jednoducho googliť. Na začiatok je podľa mňa najideálnejší Pinterest, keďže ak vás niektoré šaty zaujmú, Pinterest vám ponúkne množstvo podobných modelov. Tento prvý prieskum vám pomôže vykryštalizovať vašu predstavu o svojich svadobných šatách. 

Téma svadby

Ak máte špecifickú tému alebo štýl svadby, mali by ste sa jej držať aj pri šatách. Ide napríklad o boho štýl, extravagantý alebo romantický? Pri ladení šiat a témy svadby, ak nejakú máte, nejde až tak o to, aby ste to zladili, ale o tom, že si aj potvrdíte, či vás tento štýl, ktorý ste si vybrali naozaj vystihuje a je to naozaj to, čo sa vám páči a nejde iba o to, že to je práve v móde. 

Nemajte príliš špecifickú predstavu

Viem, že si budem trošku protirečiť, ale predstava o vašich svadobných šatách by nemala byť príliš špecifická. Dôvodov je viacero, hlavným je však to, že neviete úplne presne, čo vám najlepšie sadne. Môžete sa tak vyhnúť sklamaniu z toho, že váš vysnívaný model vám nie príliš pekne zvýrazňuje to, čo zvýrazniť určite nechcete alebo sa v ňom necítite vôbec pohodlne. Treba si určite nechať poradiť a pripraviť sa na to, že vaše šaty budú nakoniec odlišné.

Netreba sa tiež zameriavať na úplne špecifický model, lebo aj keby to bol model ako uliaty pre vašu postavu, môže sa stať, že ho nikde nezoženiete a v podstate už akékoľvek iné šaty budú iba kompromis. 

Termín skúšky vopred

Vždy sa na skúšanie svadobných šiat objednávajte vopred. Nejde o jednoduché skúšanie, ako keď nakupujete v H&M a predavačku potrebujete len na to, aby vám nablokovala vaše nové rifle. Pri skúške svadobných šiat potrebujete po celý čas asistenciu predavačky, ktorá vám ich prinesie, navlečie vás do nich aj vás z nich vyslobodí.

Zároveň vo väčšine salónov vás, celkom pochopiteľne, ani nenechajú úplne bez dozoru prechádzať vešiakmi so svadobnými šatami a možno vás ani nepustia dnu, keďže sa musia venovať inej zákazníčke s rezervovaným termínom.

Posledný dôvod prečo určite odporúčam objednávku vopred je, že ešte nikdy som nevidela žiadne oblečenie tak odlišné od toho, ako vyzerá na vešiaku od toho, ako vyzerá na osobe. Predavačka ich všetky dobre pozná a podľa vášho opisu oveľa lepšie a rýchlejšie odhadne, ktoré by sa vám, podľa vášho popisu, mohli páčiť a hodiť.

Cena

Ak nemáte účet na Belize, je dobré mať vopred určený rozpočet na svadobné šaty, keďže cena sa môže pohybovať od 150 eur až po desiatky tisíc eur. Preto je najlepšie vedieť, do akej maximálnej sumy ste ochotní ísť a rátať s cca 20% rezervou, lebo tie najlepšie šaty sú vždy, ako naschvál, aspoň o zopár desiatok eur nad limit. 

Cena svadobných šiat sa môže líšiť podľa predajne, kvality, detailov, zložitosti, koľko a akej čipky je na nich, či sú vyšívané, či je všetko ručne prišivané alebo lepené, podľa regiónu Slovenska (v Bratislave sú o niečo drahšie ako v iných mestách), či sú ušité na mieru, či si ich iba požičiavate alebo kupujete. Ale môžem vám aspoň povedať, čo som si odsledovala pri bratislavských salónoch a v okolí. 

Kúpiť sa šaty dajú v rôznych cenách, v bazároch sa dajú pekné šaty kúpiť už aj od 200 eur. Cena sa teda môže veľmi líšiť, kvôli rôznym parametrom, ale povedala by som, že taký zlatý stred za kúpu môže byť 700-1100 eur. Nie sú to ani šaty z materiálov, ktoré môžu byť nepríjemné na pokožke alebo z umelých materiálov, ktoré vyzerajú jednoducho lacno. Ale nie sú to ani šaty s ručne prišívanými talianskými čipkami. Toto sa samozrejme netýka výpredajov, kde viete veľmi pekné šaty kúpiť aj za lacnejšie

Čo sa týka požičania, cena sa pohybuje približne od 300 eur, čo by som však skôr označila za raritu pri skutočne pekných a kvalitných šatách a môže sa to vyšplhať aj kľudne na 1500 eur a viac, ak ide o luxusnejšie salóny a svadobné šaty. Za zlatý stred za požičanie by som označila asi cenu medzi 500-800 eur. 

Kúpiť alebo požičať?

Objavuje sa nám teda ďalšia otázka, ktorú by ste si mali položiť a trošku nad ňou popremýšľať ešte pred návštevou sálonov a to, či svadobné šaty chcete kúpiť alebo požičať. Svadobné šaty sú ako asi jediný typ šiat, ktoré si na seba takmer určite už nikdy znova neoblečiete, čiže táto otázka stojí za úvahu.

Je dobré vedieť, či chcete šaty kúpiť alebo požičať, no nie vždy budete mať na výber. Je teda dobré mať preferenciu, ale netreba sa jej držať zubami-nechtami. Niekedy sa určité šaty dajú iba požičať, pretože sú napríklad nové a salón ich chce ešte niekoľkokrát použiť. Inokedy vašu predstavu o svadobných šatách nespĺňajú žiadne šaty ani zďaleka a je možné, že sa rozhodnete radšej pre šaty na mieru

Požičanie

Pri požičaní sa nemusíte o nič starať, v salóne vám ich upravia, vyžehlia a po svadbe ich iba vrátite a nemusíte sa starať o žiadnu čistiareň. Cena je v porovnaní s kúpou dosť vysoká a kvôli obmedzenému času požičania šiat, väčšinou od štvrtka alebo piatka pred svadbou do približne pondelka po svadbe nemáte príliš možnosť si ísť urobiť svadobné fotenie v iný deň ako vo svadobný. 

svadobné šaty

Kúpiť šaty

Obe možnosti majú samozrejme svoje plusy a mínusy. Kúpa šiat v salóne je samozrejme drahšia záležitosť, musíte sa postarať o ich ožehlenie pred svadbou a očistenie po svadbe (skúste si vopred nájsť nejakú čiastiareň, ktorá je ochotná očistiť svadobné šaty, lebo takých je väčšinou žalostne málo) ako aj o ich skladovanie po svadbe a predaj, čo môže byť celkom priestorovo a časovo náročné. Treba si overiť, či pri kúpe máte úpravy v cene alebo si budete musieť nájsť svoju vlastnú krajčírku, čo by znamenalo ďalšie náklady.

Dať si ušiť na mieru

Keď sa rozhodnete dať si šaty ušiť na mieru, cena bude vyššia, ale budú presne podľa vašich predstáv. Ďalším pozitívom je, že sa nemusíte až tak obávať, že si ich niečím oblejete alebo ušpiníte či natrhnete. V prípade jednoduchších šiat ich po menšej úprave môžete kľudne nosiť aj roky po svadbe ako krásne letné šaty. A ďalšie pozitívum je, že nemáte tak obmedzený čas, kedy máte šaty k dispozícii pred a po svadbe. Čiže svadobné fotenie si môžete urobiť aj týždeň pred alebo po svadbe a nikto vás nebude nahánať s termínom vrátenia šiat do salóna. 

Zdroj: Pinterest

Ako sme sa rozhodli?

Ja som sa s mojim snúbencom dohodla v podstate celkom pragmaticky, čo sa týka rozhodnutia či kúpiť alebo požičať, ak budem mať na výber. Určili sme si maximálnu sumu za šaty, počítali sme, že kúpené šaty by som vedela predať teoreticky za polovicu. Tak sme sa teda rozhodli, že ak cena za kúpu šiat mínus polovica tejto ceny (o ktorú by sme predajom asi prišli) je menej ako cena za požičanie, tak sa rozhodnem pre kúpu a naopak. Jednoducho aby konečný náklad bol maximálne v úrovni nášho limitu.

Zdroj: Pinterest

Ak chcete ušetriť

Keďže na šatách som sa snažila čo najviac ušetriť, hľadala som spôsoby, ako by bolo možné. 

Bazáre

Ako prvé určite odporúčam olajkovať všetky svadobné bazáre na Facebooku a sledovať, či niekto nepredáva šaty, ktoré by sa vám mohli páčiť. Je to napríklad Svadobný bazár – všetko na predaj – asi najaktívnejšia svadobno-bazárová skupina, na akú som natrafila.  Ďalšie podobné skupiny sú tiež Svadobný bazár – predaj, kúpa alebo Svadobný bazárik, tieto sú síce trochu menej aktívne, ale tiež tam na niečo môžete naraziť. Prehliadnite si určite aj bazár na Moja svadba a zaujímavý secondhand svadobných šiat je tiež Lala Market, kde si šaty viete veľmi pekne vyfitrovať podľa ceny, siluety, rukávov a podobne. 

Doplnky z Aliexpress

V prípade, že doplnky nemáte v cene a tiež by ste na nich radi ušetrili, treba určite popozerať vyššie spomenuté bazáre alebo odporúčam popozerať tiež Aliexpress. Ja osobne som odtiaľ mala ozdobu do vlasov a kebyže nemám závoj v cene požičovného šiat, tak som si plánovala odtiaľ kúpiť aj závoj. Netreba od toho samozrejme očakávať príliš vysokú kvalitu, ale na jeden deň sa to podľa mňa oplatí a nižšia kvalita nie je taký problém. Treba myslieť aj na to, že dodanie trvá aj dva mesiace.

dopnky z aliexpress, svadobná spona

Výpredaje

Nižšie nájdete zoznam salónov, z ktorých mnohé majú aj Facebookové stránky, kde uverejňujú informácie o výpredajoch, preto je dobré ich sledovať a využiť, ak sa snažíte ušetriť. Ja som si takisto poprechádzala ich posty aj do minulosti, aby som zistila, kedy asi môžem očakávať výpredaj, podľa ich postov o výpredajoch z minulých rokov. 

Svadobné topánky lacno?

Na topánkach sa dá podľa mňa ušetriť asi najviac zo všetkých doplnkov, pretože mne prišli všetky svadobné topánky nehorázne predražené za to, že ich viackrát v živote nepoužijem a nie sú ani z extra kvalitných materiálov. Je to možno extrém, ale ja som si kúpila topánky za 10 eur cez bazár na Moja svadba a boli úplne ideálne. 

svadobné topánky

Šaty z Ukrajiny

Ak máte možnosť ísť si pozrieť šaty na Ukrajinu, určite to odporúčam. Ukrajinské modely sú naozaj nádherné a za zlomok cien na Slovensku. Dokonca často aj šijú svadobné šaty na mieru za ceny požičovného na Slovensku. Ak by ste sa rozhodli pre túto možnosť určite odporúčam navštíviť Ľvov. Keď sme tam boli na výlete, náhodou sme sa ubytovali akurát na ulici (ulica Ivana Franka), kde bolo možno aj 15 salónov, naozaj boli na každom kroku. Druhá možnosť o ktorej som veľa čítala sú salóny v Užhorode.

Ak už máte predstavu o svojich šatách, poznáte svoj rozpočet a zaujímajú vás aj rady ku skúške šiat a ich výberu, či salóny, v ktorých by ste si mohli zarezervovať termín skúšky, určite kliknite sem.

Ďalšie
články