rady pre nevesty

Najlepšie rady pre nevesty

rady pre nevesty

Najlepšie rady pre nevesty

Viem, že každý by si chcel prečítať 10 rýchlych hlavných, rýchlych rád pri plánovaní svadby. A aj ja som sa o taký blog najprv pokúsila, ale keď som bola pri čísle 20, tejto predstavy som sa vzdala a spísala som jednoducho všetkých 23 rád, ktoré mi prišli ako najdôležitejšie počas plánovania ale aj samotného svadobného dňa. Veľa z týchto rád sú založené jednoducho na zdravom rozume, ale ten vie nevesta veľmi ľahko pri prípravách stratiť, takže je dobré si aj tieto rady pripomínať. Takže, nech sa páči…

Praktické rady

 1. Hneď na začiatku si určite priority a držte sa ich. Uľahčí vám to veľa hádok a rozhodovania, keď zistíte, aké sú ešte ďalšie nekonečné svadobné možnosti (viac sa dočítate tu).
 2. Nikdy nič neplaťte ani nerezervujte skôr, ako máte pripravený rozpočet. Pri vytváraní rozpočtu človek zistí, koľko rôznych položiek si svadba vyžaduje a že polovica rozpočtu by asi nemala odísť na svadobné šaty, či tortu. 
 3. Nikdy nerezervujte miestnosť skôr, ako máte pripravený zoznam hostí a poznáte všetky podmienky prenájmu daného priestoru.
 4. Nikdy nenakupujte nič skôr, ako máte celkovú víziu. Kým presne neviete koľko čoho bude treba, kde presne to bude umiestnené, že to určite sedí s ostatnými vecami a máte na to rozpočet, nič nenakupujte.
 5. Nič definitívne nedohadujte ústne. Na všetko majte zmluvu alebo aspoň e-mailovú komunikáciu. Nejde vždy len o dôkaz, že ste sa nejak dohodli, ale budete mať v hlave toľko vecí, že budete radi, že si môžete po pár mesiacoch prečítať, ako ste sa vlastne dohodli. 
 6. Myslite na dopravu hostí. Myslite na to, aby sa mali ako dostať naspäť do civilizácie po skončení hostiny.
 7. Plánujte ručné práce s časovou rezervou. Ak v danej činnosti nie ste expert, treba rátať s tým, že vyrobenie každej veci vám bude trvať aspoň raz toľko ako vo videu na youtube. 
 8. Nechajte iných, aby vám pomohli a nemyslite si, že vo svadobný deň zvládete všetko sami. Prerozdeľte úlohy rodine a kamarátom. Keď viacerí dostanú jednu malú úlohu, zapamätajú si ju, nebudete ich príliš zaťažovať a vám zrazu odpadne veľké bremeno. 
 9. Urobte si zoznam, kde čo máte odložené, ak to nemáte všetko na jednom mieste. My sme mali nejaké veci u nás doma, niečo u rodičov v byte, niečo v pivnici a pri tom množstve vecí by som vždy zabudla, kde čo máme. 
 10. Urobte si skúšku účesu a líčenia vopred. Ideálne naraz, aby ste videli celý look vopred a vedeli ho upraviť a zmeniť, ak to nevyzerá celkom tak, ako ste čakali. Tiež si tak otestujete, či ste si vybrali dobrú vizážistku a kaderníčku. 

Svadobný deň

 1. Nezabudnite si do svojho plánu dňa zaradiť jedlo. Nezdá sa to, ale na jedenie sa v tento deň ľahko zabúda. Nezabúdajte nakŕmiť aj svoju rodinu a fotografov a kameramanov, určite vás za to potom budú mať radšej.
 2. Urobte si zoznam, čo má kto na starosti a kto ma čo kam vziať. Potom ho rozdajte zodpovedným ľuďom, nech je v tom prehľad a každý pozná svoju úlohu.
 3. Dohodnite sa s niekým, kto vám bude brať dary a kvety do sály. Je to naozaj veľké množstvo a nedá sa to odniesť len tak na kolenách v aute alebo v ruke a treba na to naozaj prázdny veľký kufor auta. 

Nezabúdajte…

 1. Je to vaša svadba. Nenechajte iných rozhodovať o vašej svadbe. Ak sa vám niečo vyslovene nepáči, tak to jednoducho nerobte. Ak niekoho na svadbe nechcete, tak ho nepozývajte. Ak chcete mať netradičné šaty, nad ktorými by tety z dediny len krútili hlavou, tak si ich oblečte. Je to váš deň a vy by ste ho mali mať podľa seba. 
 2. Nikdy neuspokojíte všetkých. Táto rada úzko súvisí s predchádzajúcou. Vždy sa nájde niekto, komu sú koláče prisladké, alebo priveľké, či primalé, nesedí na dostatočne poprednom mieste, či mu vadí, že ľudia sa pri modlení nepostavia. Takýchto ľudí však treba ignorovať, pretože títo ľudia by mali, čo ohovoriť, aj keby bolo všetko podľa nich. 
 3. Nezabúdajte na ženícha v rozhodnutiach a prípravách. Je to váš spoločný deň a obaja sa musíte cítiť dobre a užiť si to. 

Bonusové osobné rady

 1. Ak sa dá, neplánujte si už nič po šiestej večer pred svadbou, choďte domov, najesť sa a skoro spať. Aj tak budete plní emócií a očakávaní a pravdepodobne sa vám bude ťažko zaspávať, tak načo spánok odkladať. 
 2. Hosťom je veľa vecí úplne ukradnutých. Väčšina hostí si naozaj nebude pamätať, ako vyzerali stoličky, alebo ako boli ozdobené lavice v kostole, budú si pamätať, že ste boli šťastní a užívali si svadbu s nimi. Viac sa o tejto téme dočítate v mojom ďalšom blogu.
 3. Čakajte, že sa niečo pokazí alebo nastane časový sklz. Nechcem znieť pesimisticky,ale aj na dokonale zorganizovanej svadbe sa nejaká “chybička vloudí”. Treba byť však na to pripravení a lepšie to tak znesiete.
 4. Raz za čas sa skúste zastaviť a užívať si moment. Ja sama som si toto musela počas dňa pripomínať a hovoriť si, že tento moment si chcem naozaj zapamätať. 
 5. Nie všetko je najdôležitejšie na svete. Budeme si toto (sem si doplňte, vašu aktuálnu obrovskú svadobnú dilemu) pamätať ako dôležitú súčasť svadobného dňa na vaše 20. výročie? Podľa toho sa ľahšie rozhodnete, koľko času, peňazí a energie chcete minúť na určité rozhodnutie, kúpu alebo výrobu čohokoľvek.
 6. Nie každá nevesta zažije magický moment, keď sa po prvýkrát uvidí vo svadobných šatách jej snov ako z americkej romantickej komédie. Možno jednoducho nie ste ten typ, ktorému až tak záleží na oblečení. Alebo sa v nich cítite trochu nekomfortne, keďže je to niečo úplne iné, než ste kedy na sebe mali oblečené. Ale necíťte sa zle, šaty sú len jednou z mnohých súčastí svadby. 
 7. Hlavne si to užite. Znie to trochu ako klišé, ale reálne, v deň svadby toho už veľa nezmeníte. Tak kašlite na všetko a užite si to, všetko dobré aj zlé, pretože nakoniec vám z toho všetkého zostanú len spomienky. Nekazte si to stresom, či trápením sa detailami, ktoré nevyšli úplne dokonale. Aj keď si napríklad zabudnete v aute svadobnú kyticu a zistíte to až po obrade (čo určite to nemá žiaden súvis so mnou a mojou svadobnou kyticou…). Kvôli ničomu sa svadba nepokazí, ak sa vy dvaja budete ľúbiť a užívať si jeden druhého, pretože je to váš deň. 

Ďalšie
články