Na čom svadobným hosťom príliš nezáleží?

Na čom svadobným hosťom príliš nezáleží?

Priznám sa, že pri plánovaní našej svadby som pri položkách z prvej časti článku bola aspoň nejaký čas (pri niektorých aj celý čas) presvedčená, že sú strašne dôležité a chcem ich mať super-truper dokonalé. A to je úplne v poriadku, pretože to čo pokladáte za dôležité vy a vaši hostia sa môže kľudne úplne líšiť.

Cieľom tohto článku je skôr upokojiť vás v prípade, že niektoré alebo dokonca všetky veci nepovažujete za dôležité, pretože ani hosťom na nich príliš nezáleží.

Navyše je to návod na čom sa dá pekne ušetriť a môžete si byť istí, že takmer nikto si to ani nevšimne.

Takže v skratke, ak je pre vás niečo dôležité, urobte to po svojom, ak nie nemusíte sa vôbec báť, že by tieto položky mali nejaký negatívny vplyv na dojem hostí z vašej svadby. Viac o tom, čo dojem hostí naozaj ovplyvňuje sa dočítate v mojom ďalšom článku.

Jednu položku by som však zaradila do oboch kategórií: fotenie. 

Fotenie

Veľmi veľa ľudí možnosť odfotiť sa s novomanželmi naozaj privíta a rado si vytvorí pamiatku na tento špeciálny deň, kedy bol pekný, upravený a celkovo nastylovaný… teda pardón, pamiatku na tento váš krásny deň. Avšak veľa ľudí fotenie nemá rado vo všeobecnosti. Nemalo by to byť teda nasilu. Je potrebné vytvoriť priestor na to, aby sa s vami odfotili, ale spraviť to tak, aby ostatní mohli robiť aj niečo iné v prípade, že sa fotiť nechcú (napr. príchod druhej večere alebo prestávka po dlhom tanečnom kole).

Takže na čom svadobným hosťom naozaj nezáleží? 

1. Pozvánky 

Chápem, ak chcete mať špeciálne pozvánky, na špeciálnom papieri, špeciálnym písmom a v nápaditom tvare, či z napaditého materiálu. Ale je pravdou, že málokto má sentimentálny cit pre svadobné oznámenia a pozvánky a bude si chcieť všetky uskladniť. Preto, ak potrebujete na niečom ušetriť práve pozvánky vám na to prenechávajú  veľký priestor.

Skúste si ich navrhnúť sami, dať si ich vytlačiť na hrubší papier a narezať v tlačiarni u vás (v Bratislave odporúčam napríklad Anwell). Pužite fonty zadarmo z online bánk, napríklad tejto alebo Google Fonts. Nezabudnite si vždy najprv otestovať či daný font vie písať naše super slovenské písmená ako napríklad, ľ, ä, č, ŕ alebo ô. A hlavne nemíňajte priveľa na obálky, pretože tie naozaj určite poputujú do koša, keďže málokto má doma otvárač na listy a ľudia od nedočkavosti krásu obálky príliš neocenia.

2. Stoličky

Chiavari? Iba stuha? Kvety na stoličkách? Spandexový, atlasový, saténový návlek? Áno, keď sa v tom človek začne trochu vŕtať zistí aj to, čo nikdy nechcel vedieť. Existuje obrovské množstvo možností, avšak netreba sa tým nechať pohltiť.

My sme napríklad mali Chiavari stoličky, pretože mne sa vždy páčilo, aké vzdušne vyzerajú a netreba ich už ani zdobiť. Avšak sú o niečo drahšie ako prenájom poťahov, ak už máte k dispozícii stoličky. My sme ich síce zohnali za super cenu z Grand Decor, ale poťahy by boli stále predsa len o niečo lacnejšie. Avšak čo sa týka hostí buď si vaše krásne stoličky nevšimnú vôbec alebo si ich všimnú, iba keď prvýkrát vojdú do miestnosti, keďže potom je už vždy za nimi… teda pod nimi. Keďže ich celý čas nevidia, tak si ich nebudú ani pamätať.

Zdroj: Pinterest

3. Choreografia prvého tanca

Ľudia vás chcú vidieť spokojných a šťastných a či sa budete kývkať z jednej nohy na druhú do peknej pesničky alebo predvediete choreografiu z Dirty Dancing aj so zdvíhačkou, hostia sa z toho budú rovnako tešiť, ak sa vy z toho budete tešiť. V prípade, že nie ste príliš tanečné typy a koordinácia tela vám tiež nič nehovorí (ako napríklad nám) a vaša choreografia by mohla vyzerať strnulo a príliš sústredene, vaši hostia prirodzenejšie a úprimnejšie „kývkanie” do hudby ocenia oveľa viac. 

4. Obrovská vyzdobená svadobná torta

Viete, aká je pravdepodobnosť, že svojim výberom príchutí torty trafíte obľúbenú príchuť každého človeka v miestnosti? Ani ja, ale predpokladám, že veľmi malá a preto je lepšie rátať maximálne s jedným kúskom na jedného hosťa. Moje osobné odporúčanie je podávať ju krátko po večeri ku kávičke, keďže väčšina hostí si radšej neskôr vyberie zákusok podľa svojej chuti a torta vám zostane skoro celá. Takže opäť netreba to preháňať a míňať priveľa peňazí na zložitú pozlátenú tortu v tvare katedrály s ručne tvarovanými kvetmi, keď môžete mať jednoduchú chutnú tortu napríklad zo Syslíkových tortičiek ako my.

Zdroj: Pinterest

5. Hod kyticou, podväzku a únos nevesty 

Keď jedna z týchto „tradícií” na svadbe chýba málokto si to vôbec všimne a absenciu únosu nevesty ľudia vyslovene ocenia. Napríklad na našej svadbe sa k chytaniu kytice nikto veľmi nemal. Podľa mňa keby jednej kamarátke nepadla do náručia pri zbesilom úniku smerom od nej, tak by asi skončila na zemi. A keďže som príliš nečakala na DJa, kým sa prípraví, moje hádzanie kytice skončilo pomaly skôr ako sa začalo. Tento zážitok by naozaj nikomu nechýbal. 

6. Kvetinová výzdoba

Veľké kytice cez ktoré sa hostia cez stôl takmer ani nevidia, či jednoduchá zelená výzdoba stolov? Hostia si oba typy výzdoby užijú možno tak v prvý moment, ako vstúpia do sály alebo do kostola či priestoru na obrad. Ale neskôr, keď sa už začnú na stole objavovať špinavé taniere a poháre, aj nejaký ten vyliaty pohár, výzdobu si už príliš nikto nebude všímať a celkom určite si ju nezapamätajú.

Najlepšie je, keď má vaša výzdoba myšlienku, niečo, čo súvisí s vami alebo niečo charakteristické, či vaše obľúbené. Výzdoba nemusí byť obrovská, honosná a už vôbec nie drahá, najlepšie je keď má myšlienku a “dušu”.

Zdroj: Pinterest

7. Darčeky 

Ak darček od vás nie je špeciálne odlišný alebo niečo, čo sa ľuďom naozaj zíde aj po svadbe, tak im je v podstate jedno, čo dostanú. Nájsť niečo užitočné alebo veľmi originálne je však veľmi náročné. Zopár inšpirácií nájdete aj tu. Veľa ľudí si, bohužiaľ,  darček na svadbe zabudne alebo si ho vyloží na poličku avšak po čase pravdepodobne vyhodí alebo odloží do skrine. Je to možno trošku kruté, ale ak vám na tom príliš nezáleží (na rozdiel odo mňa, keďže my sme mali super štipčeky od Nikol zo Svadobných jedinečností), tak tu sa dá tiež veľmi pekne ušetriť.

8. Kniha hostí

Toto je veľmi špecifická téma, pretože niektorí hostia sa radi podpisujú do kníh hostí a zanechávajú odkaz, avšak to je len menšina. Väčšina hostí ju obíde, pretože nemajú nápady, čo tam napísať alebo možno ešte častejšie si ju ani nevšimnú.

Preto ak ju chcete mať, skúste ju nejak vylepšiť, napríklad Instax foťákom, vďaka ktorému sa budú môcť hostia na mieste odfotiť nalepiť fotku do knihy a napísať krátky odkaz. Alebo im dať odpovedať len na pár otázok, ktoré ich buď podnietia k tomu, čo by chceli napísať alebo jednoducho to odpovedia jednou vetou. 

kniha svadobných hostí

Ak sa chcete dočítať viac o tom, na čo hosťom teda záleží, kliknite sem.

Ďalšie
články