Darčeky pre svadobných hostí?

Darčeky pre svadobných hostí?

Predstavte si, že idete na svadbu ako hosť a nedostanete žiadne mydielko, med, cukrík, magnetku, medovníček, fľaštičku alkoholu ani sviečku s menami novomanželov a dátumom svadby, všimli by ste si, že vám to chýba? Ak áno, pokračujte v čítaní, ak nie… pokračujte tiež.

Darčeky pre svadobných hostí sú veľmi diskutovaná téma, keďže dokážu celkom ubrať zo svadobného rozpočtu, ale veľa z hostí si ich ani nezoberie. Na druhej strane však podstata takýchto darčekov je poďakovanie svadobčanom, že prišli a strávili s vami váš veľký deň.

A čo s tým teraz? Existuje viacero možností podľa toho, ako veľmi vám na vašich hosťoch záleží… aaale nie… existuje viacero možností podľa toho, ako veľmi vám na darčekoch pre hostí záleží. Predstavte si to na škále od „moji hostia musia dostať najlepší a najoriginálnejší darček“ po „môžu byť radi, že sme im dali najesť“. Kde približne sa nachádzate vy?

Super originálne darčeky

Začnime od konca škály s najoriginálejším darčekom pre svadobných hostí. Keďže ja som bola presne v tejto časti spektra tak veľmi dobre viem, že prísť s extrémne originálnym darčekom je veľmi náročné. Medzi možnosti, ktoré by ste mohli zvážiť patria darčeky, ktoré vyrobíte sami, takže ak sa venujete akýmkoľvek ručným prácam (hrnčiarstvo, pletenie, vyšívanie, maľovanie, sochárstvo… síce neodporúčam venovať každej rodine dvojmetrovú sochu Adonisa, ale fantázii sa predsa medze nekladú), mohol by to byť ten najoriginálnejší a najosobnejší darček, aký si viete predstaviť. Avšak treba sa mať na pozore a zrátať si koľko takýchto vecičiek budete musieť vyrobiť, koľko času vám to zaberie a či po výrobe 70tich rovnakých vyrezávaných srdiečok, nezačnete svoje hobby neznášať.

Potom je tu ešte druhá možnosť, síce o niečo drahšia, stojí však za zváženie, nechať si niečo na mieru vyrobiť. V našom prípade to boli ručne vyrábané magnetky v tvare štipčekov, ktoré vyzerali ako my od šikovnej Nikol zo Svadobných jedinečností. Nebudem o tom príliš rozprávať, lebo fotka nižšie hovorí úplne za seba. Boli sme však nad mieru spokojný s komunikáciou, možnosťami a vzhľadom na to, že išlo o  ručnú výrobu, tak sme boli spokojní aj s cenou a samozrejme najviac zo štipčekmi samotnými. A môžem vám povedať, že aj ľudia boli nadšení, keď si uvedomili, že sú to naše miniatúrky a všetci si ich aj zobrali domov.

svadobné jedinečnosti, darčeky pre svadobných hostí

Ďalšie menej zvyčajné darčeky

Medzi ďalšie menej zvyčajné darčeky patria napríklad semienka (kvety, bylinky, čili papričky, hocičo, čo máte radi), z ktorých si vaši hostia môžu sami vypestovať pamiatku na váš veľký deň, môžete im darovať ochutený olej (olivový, ľanový alebo akýkoľvek iný). Makrónky nie sú v súčasnosti na Slovensku stále úplne zvyčajné a zároveň stolu dodávajú noblesu.

Mini koktejl mix je tiež zaujímavý darček. V tomto prípade by som sa na vašom mieste zahrala na mladého chemika, nakúpila minifľaštičky s vrchnákmi, ingrediencie vášho obľúbeného koktejlu a poprelievala ich do malých fľaštičiek, ktoré si hostia môžu zmiešať a vznikne im váš obľúbený minikoktejl, deťom môžete darovať špeciálnych plyšáčikov. Med hostí môže tiež veľmi potešiť, ak je domáci a naozaj kvalitný.

Ľudia radi jedia, takže s jedlými darčekmi nikdy neurobíte chybu, ale ak zároveň chcete niečo zaujímavé skúste sa pozrieť na Beermalade alebo Gentlejam. Obe sú džemy vyrábané buď z piva alebo z prémiových alkoholov, obe som ochutnala a sú naozaj dobré a na Slovensku zatiaľ veľmi nezvyčané. Sú síce o niečo drahšie ako ostatné darčeky, ale môžete darovať napríklad jeden jednej rodine alebo páru.

Medzi ďalšie menej zvyčajné darčeky patria napríklad čili papričky, domáca pikantná omáčka alebo domáci džem.

Darujte spomienky

Môj bonusový nápad na lacnejší avšak časovo náročnejší darček, ktorý som plánovala pôvodne na našu svadbu ja, sú fotky. Môj plán bol, dať každému človeku alebo rodine fotku, na ktorej sme spolu, ideálne takú, kde som ešte malá alebo môj manžel je malý a ostatní majú super smiešne účesy a oblečenie 90. rokov. Avšak, aby sa tento darček dal zrealizovať, musíte mať fotky s každým jedným človekom alebo rodinou v miestnosti, čo bohužiaľ nebol náš prípad a keď vám chýba fotka s čo i len jedným človekom alebo rodinou, nie to úplne realizovateľné alebo budete musieť byť veľmi kreatívny a rýchlo si tú fotku urobiť alebo vymyslieť nejakú super náhradu (spoločnú karikatúru alebo niečo podobné).

Bonus č.2: Keďže som veľmi sentimentálny človek a veľmi mi záleží na spomienkach napadlo mi, bohužiaľ až po svadbe, darovať hosťom malý osobný odkaz vo fľaštičke, opäť časovo náročný darček, ale naozaj stojí za to, môžete sem napísať svoju obľúbenú spomienku s daným človekom alebo mu za niečo špeciálne poďakovať alebo mu napísať, čo pre vás znamená a ako vás teší, že prišiel s vami prežiť tento deň, opäť, fantázii a sentimentálnosti sa medze nekladú. 

Klasické darčeky

Keď sa nechcete trápiť špeciálnymi darčekmi, ktoré vedia pohltiť dosť času ale aj peňazí, existuje veľmi veľa klasických riešení ako napríklad magnetky z rôznych materiálov, mydielka, čokoládky alebo bonbóny, cukríky, oriešky, malá fľaštička domácej, čajík, alebo rôzne balíčky napr. „prvej pomoci na opicu“. Osobný detail pri týchto darčekoch môže byť, že je to napríklad vaša obľúbená čokoláda alebo čaj a ak to tak je, dajte to svojim hosťom vedieť na malom odkaze pri darčeku. Vždy sa však môžete držať pravidla, “jedlý darček vždy poteší”. Pre tieto typy jedlých ale hlavne nejedlých darčekov je Sashe nekonečný zdroj nápadov a možností, okrem všetkého čo som spomenula tu nájdete aj varešky, levanduľové látkové srdiečka, perá a mnoho ďalších nápadov na darčeky pre svadobčanov.

Minimálne alebo žiadne darčeky

Postupne sa dostávame na opačný koniec našej škály a to pre prípad, že vám na darčekoch pre hostí nezáleží vôbec alebo veľmi málo, keďže poďakovať im môžete aj osobne a po svadbe budú mať pamiatku minimálne v podobe fotografií. Samozrejme nie je nutné, aby ste hosťom akékoľvek darčeky dávali. Na svadbe si nikto aj tak nevšimne, že nič extra nedostal a vy ste aspoň ušetrili alebo sa zachovali veľmi ekologicky.

Ale predstavte si, že vaši hostia dokonca upracú aj výzdobu, budú sa tešiť z darčeka a vy s ňou nebudete mať žiadne ďalšie starosti.

Darčeky, ktoré budú všetci chcieť

Téma ekológie a zero-waste svadieb sa v poslednej dobe objavuje stále častejšie, preto mám zopár nápadov, ako všetko zúžitkovať, ušetriť svoju peňaženku a ako bonus, aj našu planétu. Ako teda funguje to zázračné spoločné upratovanie výzdoby? Jednoducho, výzdoba stolov sú zároveň darčeky pre hostí, môžu to byť sukulenty, bonsaje, dokonca orchidey či iné kochlíkové rastliny. Dôležité je však nezabudnúť hosťom o tom povedať, aby vedeli, že si ich môžu zobrať domov, kľudne im môžete na črepníčky napísať odkaz, napríklad “Zober si ma domov” alebo “Som navždy len tvoj” alebo niečo podobné.

Dva v jednom: jedlá výzdoba

Existuje aj druhá alternatíva, ktorej realizáciu vám bohužiaľ do podrobna ešte neviem opísať, keďže som to vymyslela iba nedávno na svadbu môjho brata, ktorá bude až skoro o rok. Keďže som sa snažila držať svojho vlastného pravidla “jedlý darček vždy poteší”, vymyslela som, že výzdoba bude z ovocia. Na Pintereste som následne našla zopár nápadov na takúto ovocnú výzdobu a zistila som, že to môže byť naozaj krásne. Hostia si môžu počas večere zajedať svadobnú výzdobu zo stolov a vám by nemuselo zostať nakoniec nič. Vylepšenou alternatívou by bola čokoládová fontána, ovocie do ktorej, by si hostia mohli ísť priamo “natrhať” na stoly, tým by sa, samozrejme, pravdepodobnosť zjedenia výzdoby niekoľkonásobne zvyšovala. Ale o tom, či je to reálne a aké trampoty sú s tým spojené, vám budem vedieť porozprávať až neskôr, keď tento experiment zrealizujem…

Pokračovanie nabudúce…

Ďalšie
články