V mojom predchádzajúcom článku, ste sa mohli dočítať o tom, na čom svadobných hosťom nezáleží, ale možno by ste radšej chceli vedieť na čom im teda záleží, tak tu je zopár rád.
(Poradie je celkom náhodné)
1. Dátum, čas a miesto
Je celkom pochopiteľné, že ľudia preferujú svadby cez víkend, vo zvyčajnom čase poobede a keď je vonku teplo. Nie všetky tieto detaily viete samozrejme hosťom zabezpečiť, ako napríklad dobré počasie. Viete si však svadbu naplánovať minimálne v takom období a na takom mieste, aby pravdepodobnosť snehovej víchrice bola čo najbližšie k nule.
A ak predsa len plánujete zimnú svadbu (čo sa v roku 2020) asi stane najviackrát v histórii svadieb, zabezpečte, aby vám ľudia nemrzli. Ak chcete stráviť nejaký čas vonku, počas fotenia či obradu, zabezpečte ľudom ohrievače a deky.
Niektoré dátumy sú ideálnejšie a iné menej. Napríklad keď ľuďom svadba “naruší” predĺžený víkend, nemusia byť z toho celkom nadšený.
Čo sa týka miesta, ak hosťom nezabezpečujete ubytovanie alebo dopravu z miesta konania hostiny, neodporúčam radšej hostinu mimo civilizácie, lebo dostať sa odtiaľ o štvrtej ráno môže byť naozaj problém. Viac o tejto téme sa dočítate tu.
2. Parkovanie
Pohodlné parkovanie v bizkosti je pre veeeľmi veľa ľudí mimoriadne dôležité, keďže veľa ľudí je zvyknutých sa voziť autom úplne všade. A takmer na každej svadbe je niekoľko ľudí, ktorí zo zdravotných dôvodov nedokážu prejsť väčšie diaľky. Takisto ženy majú väčšinou podpätky a veľké diaľky sú skutočné utrpenie, obzvlášť v centre väčších miest, kde nájdete ulice len s mačacími hlavami. Preto musíte na možnosti parkovania myslieť už pri výbere miesta na obrad aj hostinu. A urobíte službu tak trochu aj sebe, keďže hostia nebudú musieť hľadať parkovanie a budú všade viac načas.
3. Zasadací poriadok
Už som párkrát počula o otvorenom zasadacom poriadku a teda, že ľudia si mohli sadnúť kam chcú. Je to síce milé gesto, kedy svojich hostí nedirigujete úplne vo všetkom, ale môže to spôsobiť aj obrovské komplikácie a chaos. Môže to mať za následok aj nejaké tie urazené ľudské egá, kedy sa človek, ktorý si o sebe myslí, že je dôležitejší nedostane na dostatočne dôležité miesto. Takže pri svadbe väčšej ako pre 20 ľudí, by som to určite neodporúčala.
Zasadací poriadok je pre hostí veľmi dôležitý. Určuje ako komfortne a príjemne sa budú cítiť počas prvých pár hodín oslavy. Vždy myslite na to, kto sedí oproti a vedľa každého človeka. Takisto, či tam majú aspoň jedného, kto by mu/jej mohol byť parťákom. Dôležité tiež je, aby nemali pri sebe niekoho, s kým sa vyslovene nemajú radi.
4. Alkohol a pitie
Čo si budeme hovoriť, alkohol je na slovenských svadbách rovnako dôležitý ako dobré jedlo. Mladší ľudia (a ľudia z východného Slovenska) zväčša ocenia dobrý tvrdý alkohol. Nejde o to, aby bol výber veľký, ale aby sa aspoň vo všeobecnosti pokryli základné druhy a nebol to tuzemský um.
Stačí jeden biely alkohol (vodka, gin alebo biely rum) a jeden tmavý (tmavý rum, whiskey či brandy/koňak), aby si každý našiel to svoje alebo aspoň blízku alternatívu. Môžete mať pripravené aj nejaké podpultové fľašky ako sme mali napr. my Becherovku a nejaké lepšie whiskey. Ideálne je mať aj dostatok domácej, napr. slivovice. Hlavne je najlepšie mať alkoholu viac, ako keby mal byť nedostatok a niekto, kto pil celý večer vodku by náhle musel prejsť na tmavý rum, lebo vodka došla.
Biele víno je základ pre tých, ktorí chcú niečo popíjať celý večer. Hodí sa mať aj nejaké červené, či ružové.
Posledná kategória alkoholu sú pivá, niektorý nepreferujú príliš víno ani tvrdý alkohol a preto je fajn ponúknuť aj pivo, buď z výčapu, alebo jednoducho fľaškované/v plechovkách.
Netreba tiež zabúdať na nealko a nealko pivo. Limonády sú super, pretože osviežia, nie je to úplne voda a môžu ju mať pred sebou celý večer na stole a dokonca to vyzerá pekne. Väčšina celý večer tancuje, takže na čistú vodu/nesladké limonády treba myslieť a ponúkať ich v dostatočnom množstve, ostatné nealko je už na vás a na výbere alkoholu a čo sa k nemu najviac hodí.
Pomôcku o tom koľko, akého alkoholu a nealka nakúpiť na svadbu nájdete tu.
5. Prirodzený priebeh a žiadne dlhé prestoje
Tu by som mala pre vás zopár rád:
Skúste ľudí zabaviť počas gratulácií, majte nachystaných ľudí, ktorí budú nalievať, rozdávať koláčiky a ideálne aj nejakého muzikanta.
Porozprávajte sa so svojim cateringom a uistite sa, že budú mať dosť čašníkov, aby obslúžili počas servírovanej večere všetkých hostí v čo najkratšom čase. Ideálne je, ak večera netrvá od prvého položeného taniera po posledný odnesený tanier dlhšie ako hodinu alebo hodinu a pol.
Dajte hosťom vedieť, čo a kedy sa bude ďalej diať. Budú vedieť, že si môžu odskočiť, ísť na vzduch, či ísť sa s niekým porozprávať. Pri tomto pomôžu aj rozvešané programy alebo program na stole pre každého.
Posledná rada znie, nechajte veci prirodzene plynúť. Ak sa ľudia zabávaju na parkete, nerušte ich inou aktivitou len preto, že ste si to na vtedy naplánovali. Je lepšie mať pripravené aktivity na rozprúdenie zábavy, ale ak zábava prúdi netreba ju rušiť.
6. Hudba a zábava pre všetkých
Ľudia sa na svadby chodia predovšetkým zabávať a tešiť a už druhý bod týkajúci sa zábavy celkom svedčí o dôležitosti tohto aspektu svadby. Treba však vždy myslieť na to, že vaši hostia sú (väčinou) z rôznych generácií a všetci sa chcú zabaviť. Možno vás zo slovenských evergreenov, šlágrov a ľudoviek úplne neťahá do tanca, ale verím, že minimálne tretinu vašich hostí a vašich už podgurážených kamarátov určite áno. Treba na to myslieť hlavne do polnoci a dať priestor rôznorodejším žánrom, aby sa zabavili úplne všetci. Preto sú dobrý DJ alebo kapela jedny z úplne kľúčových súčastí svadby.
7. Jedlo
Dobre, predchádzajúce tvrdenie, že ľudia sa chodia na svadbu predovšetkým zabávať nie je tak celkom pravda, pretože ľudia sa chodia zabávať a aj dobre najesť. Keďže ľudia strávia na obrade a hostine dokopy niekedy až 15 hodín a niekoľko hodín pretancujú, jedia oveľa viac ako zvyčajne a chcú jesť niečo dobré.
Preto v prípade, že máte konzervatívnejších hostí, neponúkajte mi príliš veľké nekonvenčné pochúťky, ktoré je možné že príliš neocenia a ani sa poriadne nenajedia. Menej je niekedy viac a základ, rovnako ako pri hudbe, je mať dobré jedlo. Aj keď večera nebude vyzerať príliš vyšperkovane, ale ľudom bude chutiť a poriadne sa najedia, ocenia to určite viac ako morské príšerky či špeciality z Ázie naservírované ako v Michelinskej reštaurácii. Neviem čím to je, ale to, ako sa na svadbe ľudia (ne)najedli si väčšinou veľmi dobre pamätajú.
8. Moment so ženíchom a nevestou
Nevesta a ženích sú stredobodom pozornosti a pri väčších svadbách sa nedá príliš dlho vykecávať s každým hosťom. Preto aspoň krátky rozhovor alebo tanec či fotka hostí nesmierne poteší. Na svojej svadbe ste tak trošku celebrity, takže akýkoľvek kontakt s vami v ľuďoch zanechá radosť a pocit jedinečnosti, že ste si práve pre nich vyhradili tých pár minút času.
BONUS:
Najdôležitejšia rada však znie: Hostia sú najšťastnejší, keď vy ste šťastní. Možno to znie ako klišé, ale ľudia majú radi svadby (ako aj romantické komédie a rozprávky) najmä preto, že v nich akoby znova vzbudzujú radosť zo života a nádej, že existuje na svete tak veľká láska, že všetko prekoná. A že existujú dvaja ľudia, ktorí sa majú tak radi, že si sľúbia, že až do konca života spolu všetko prekonajú. Hostia chcú vidieť vašu radosť, pohodu a šťastie a chcú vás vidieť spolu a čerpať z vašej radosti. Takže hlavne sa zabávajte, nestresujte a buďte počas večera čo najviac spolu, lebo možno sa to zdá podivné, väčšinou to nie je na vlastnej svadbe tak jednoduché.