plánovanie svadby

Svadobný dátum a miesto

plánovanie svadby

Svadobný dátum a miesto

Keď som začínala plánovať našu svadbu, veľa vecí mi prichádzalo veľmi prirodzene a postupne som zisťovala, čo skôr potrebujem vedieť, aby som vedela ďalej hľadať. Po tom, ako sme mali určený zoznam hostí a rozpočet, bolo treba začať podnikať prvé reálne kroky a to vybrať dátum a následne nájsť, prezrieť si a zarezervovať hlavné položky ako miestnosť, catering a obrad. 

Dátum

Prvé na čom sa môžete alebo možno praveže nesmiete dohodnúť je dátum. Prečo nesmiete?  Dátum bol našim odrazovým mostíkom, čo však asi nie je vo všeobecnosti vôbec ideálny postup, ale keďže my sme s plánovaním začínali viac ako rok a pol vopred, mohli sme si tento “luxus” dovoliť. Čiže v podstate ak nemáte nejaký vysnívaný magický dátum a nezáleží vám na tom, aby svadba bola v konkrétnom mesiaci, ideálne je určiť si dátum podľa dostupnosti miestnosti, cateringu (ak ho chcete nezávisle od miestnosti) a obradu (dostupnosti obradnej miestnosti alebo kňaza či kostola). Tým sa vaše možnosti veľmi rozšíria a takisto aj s cenou sa potom dá viac hýbať.

Ako vyberať dátum svadby

Klasické mesiace pre svadbu sú zvyčajne máj až september, hlavne kvôli počasiu, ale počula som o rovnako pekných svadbách v apríli či októbri, keďže rovnako môže pršať a byť zima v októbri ako aj v máji či auguste. Kvôli menšej nepraktickosti vysokých teplôt a častejších búrok by som neodporúčala svadbu v júli až polovici augusta, lebo vtedy u nás zvyčajne bývajú najväčšie horúčavy a rýchlejšie sa kazí a roztápa jedlo ako aj hostia a ich nálada.

Ďalším celkom fajn detailom je, neplánovať si svadbu na predĺžený víkend, lebo na tie si často ľudia plánujú výlety a aj keď sa radi zúčastnia vašej svadby, predsalen by si ju dali radšej o týždeň neskôr a išli na tú plánovanú túru v Slovenskom raji. Sviatky tiež nie sú ideálnym dátumom na svadby, keďže už je to nejaký čas, kedy u nás zaviedli zákon, podľa ktorého, je na sviatok všetko zatvorené, takže keď niekto chce narýchlo skočiť do kvetinárstva alebo do drogérie, lebo sa im roztrhli pančuchy, pravdepodobne tak nebudú môcť urobiť a nebudú príliš nadšení. 

Svadba cez týždeň?

Takisto ďalšou možnosťou, ktorá začína byť stále modernejšia je svadba cez týždeň, zvyčajne ide o piatok, ale videla som svadbu už aj v stredu. V tomto prípade si treba premyslieť, či vám takáto voľba za to stojí a či sa budú ľudia môcť a chcieť na tento dátum uvoľniť. Keďže na svadbu v týždni je potrebný minimálne deň dovolenky, ktorá je pre veľa ľudí veľmi vzácna, treba si zhodnotiť, či chcete takto testovať ako veľmi vás ľudia majú radi… Ale nie, späť k veci, dá sa na tom teoreticky ušetriť, keďže niektoré miestnosti ponúkajú za nesobotnú svadbu zľavu, nevšimla som si však, že by tie zľavy boli až tak závratné, takže si to treba prezistiť na mieste, kde by ste svadbu chceli mať a skúsiť trošku vyjednávať ako na istanbulskom Grand Bazári.

Zimná svadba

Ďalším spôsobom na ušetrenie alebo obzvláštnenie svojej svadby, je zimná, či jesenná svadba. Keďže to nie je hlavná svadobná sezóna, máte väčší výber a veľa služieb sa dá vybaviť lacnejšie. V tomto prípade treba rátať aj s trošku netradičnejšou výzdobou, keďže väčšina kvetov je v tomto období celkom drahá, ale mne sa taká jesenná či zimná výzdoba páči možno aj viac než tá tradičná. 1.júna by sa nám však veľmi nehodila, hoci mám rozprávku Frozen veľmi rada. 

Miesto hostiny

Ideálne je začať voľbou kontinentu, potom štátu a potom ideálne aspoň 120 kilometrového okruhu v rámci tohto štátu. Keďže my sme obaja zo Slovenska, z Bratislavy a dokonca z jednej ulice, tak Bratislava a okolie pre nás bola jednoduchá voľba, keďže destination wedding sme vôbec nemali v pláne. Čo sa týka Bratislavy, bola to veľká dilema, pretože priamo v Bratislave nie je veľa možností pre 100 a viac člennú svadbu za rozumnú cenu avšak mimo Bratislavy by už bola zložitejšia logistika a ubytovanie by sme museli zabezpečiť aj všetkým ľuďom z Bratislavy, ale mali by sme oveľa viac možností na výber. Preto sa treba zamyslieť a zvážiť aj ponuky mimo miesta, kde býva väčšina alebo aspoň veľká časť hostí aj priamo v tom meste alebo obci. 

Obrad

Treba sa rozhodnúť, či obrad bude civilný alebo náboženský (ak je to možné) a ak áno v akom náboženstve, ak sú snúbenci rôznych vierovyznaní, keďže pravdepodobne nie všade sa nachádzajú kostoly všetkých vierovyznaní. V prípade náboženského obradu je pravdepodobne väčšinou nutné, aby sa konal na to určenej-vysvätenej miestnosti (teda v kostole alebo kaplnke). Pri civilnom obrade majú z tohto hľadiska snúbenci viac možností, keďže si môžu vybrať interiér aleboj exteriér. Poslednou dôležitou vecou na zváženie, čo sa týka obradu je, či ho chcete na mieste konania hostiny alebo to nie je nutné.

Pri náboženských (alebo aspoň v prípade katolíckych sobášov) je často ťažká úloha nájsť miesto na hostinu, ktoré má zároveň v blízkosti kostol alebo kaplnku. Táto možnosť je zvyčajne najschodnejšia v prípade hostiny na zámkoch a kaštieľoch a ak vám nevadí trošku chôdze niekedy je to možné aj v prípade, že miesto obradu aj hostiny sú veľmi blízko. Skôr však treba v tomto prípade rátať s tým, že bude nutná určitá preprava svadobčanov z obradu do sály na hostinu. Je to možné vybaviť aj dohodou so svadobčanmi – šoférmi, že sa párkrát otočia a prevezú ľudí alebo si objednať autobus. O našom autobuse a minibuse si môžete prečítať viac v blogu o priebehu nášho svadobného dňa. Ale treba teda myslieť na to, že keď chcete, aby sa nikto nestratil a zbytočne sa nezdržoval, je treba prepravu premyslieť vopred. 

Miesto hostiny

Je pre vás dôležité mať hostinu na zámku či kaštieli alebo vám postačí aj kultúrne vyzerajúci kultúrny dom? My sme si vybrali… teda náš rozpočet a počet ľudí… si vybrali samozrejme kultúrny dom. Je prekvapivo ťažké nájsť naozaj pekné miesto pre hostinu ako napríklad kaštiele, či zámočky bez toho, aby ste museli predať všetky štyri obličky (áno ani ženích sa tomu nevyhne). A zároveň je ešte prekvapivejšie aké je ťažké nájsť pekný kultúrny dom v Bratislave. Ale o tom sa viac dočítate tu.

Treťou možnosťou je ešte reštaurácia resp. kombinácie reštaurácie a zámočku alebo reštaurácie a penziónu alebo jednoducho reštaurácie, ktoré často poskytujú naozaj nádherné priestory dokonca často aj s ubytovaním priamo v mieste konania hostiny, ale znova do tejto dilemy vchádza otázka peňazí, kedy si pochopiteľne za túto nádheru a pohodlnosť priplatíte, keďže vlastný catering nie je potrebný a zároveň nie je možný, cena sa vie vyšplhať rovnako nádherne vysoko. 

Ďalšia alternatíva

Ak zavoláte do piatich stotín sekundy, máme pre vás aj bonusovú alternatívu a tou je… svadba vonku. Keď máte pocit, že chcete žiť trošku na hrane a kade chodíte tam zbierate štvorlístky, možnosťou je svadba pod holým nebom, síce aj za tento priestor a inventár si zaplatíte, ale aspoň vám nie je treba stan a vašim dekorom budú hviezdy na nočnej oblohe. Ak však máte radi čerstvý vzduch ale nemáte pocit, že máte až také štastie, na vašom mieste by som zvolila svadbu vonku pod párty stanom.

Rozhodnutie, v akom prostredí svoju svadbu chcete mať je len prvý krok, treba myslieť aj na zopár ďalších detailov, ktoré je fajn mať premyslené skôr, ako na vás vychŕlia všetky podmienky a možnosti priestorov, ktoré ste si vybrali. O tom, nad čím všetkým je fajn pouvažovať pred tým, ako začnete googliť “krásne priestory na svadobnú hostinu v Bratislave a okolí” nájdete tu a aj o zopár mojich návrhoch na konkrétne miesta na hostinu v Bratislave a jej okolí sa dočítate tu. V prípade, že neplánujte svadbu v Bratislave, nachádza sa tu množstvo rád aj pre vás. 

Ďalšie
články