svadobný deň

Ako si naplánovať svadobný deň?

svadobný deň

Ako si naplánovať svadobný deň?

Vo svadobný deň beží všetko neuveriteľne rýchlo a aby to aj všetko dopadlo rovnako neuveriteľne dobre, treba myslieť na zopár vecí. Začala by som ukážkou našho harmonogramomu a pokračovať budem jeho menšou analýzou.

Náš časový harmonogram:

Prípravy a obrad

8:00 začiatok príprav – nevesta

9:00 ozdobiť auto

9:00 prídu kameramani a fotografi

9:30 začiatok príprav – ženích

9:55 ženích príde k neveste (first-look fotky)

10:15 koniec príprav + odchod na fotenie (nezabudnúť kyticu a pierko)

10:15-12:30 cesta na a z fotenia plus fotenie (fotenie 1:45 hod.)

12:30 naspäť z fotenia + obed

13:15 odobierka/poďakovanie a rozlúčka s rodičmi – ženích

13:45 – ženích s rodičmi a súrodencami prídu k neveste – začiatok spoločnej odobierky

14:00 koniec odobierky

14:05 odchod do áut a cesta na cintorín

14:15 príchod na cintorín

14:35 odchod z cintorína (v prípade, že u vás nie je tradícia navštíviť cintorín, túto časť viete úplne vymazať a pospať si o polhodinku dlhšie )

15:00 obrad

15:40 koniec obradu

15:45 – 16:55 gratulácie a ak sa stíha fotenie (nestihlo sa)

17:00 príchod autobusu pre hostí

17:00 – 17:20 presun do DK Vajnory

17:20- 17:40 tradície pred vstupom a ak sa stíha fotenie (nestihlo sa 😀 )

Hostina (DK Vajnory)

17:45 3 príhovory

18:00 začiatok slávnostnej večere

19:30 prvý manželský tanec

20:00 krájanie torty + káva + video s fotkami

Cca 20:20 ďalšie tanečné kolo

21:10 – 21:30 hra Kočiš

21:30 – 22:00 tanečné kolo

21:3022:00 fotograf vo fotokútiku

22:00 topánková hra

22:00 druhá večera

22:45 hádzanie podväzku + kytice

23:45 čepčenie a redový tanec

00:30 Kapustnica

Začíname…

Náš deň sa začínal už o 8:00 ráno, kedy prišla kaderníčka a vizážistka a začali nás pripravovať. Čas začiatku celého dňa veľmi záleží od viacerých faktorov, ako napríklad, či sa idete fotiť v deň svadby, či budete mať odobierku alebo ako ďaleko sa nachádza miesto obradu od miesta, kde sa pripravujete. Podľa mňa už skoršia alternatíva ako naša ani neexistuje, pretože už aj na tento náš skorý čas sme museli našu pani kaderníčku a vizážistku veľmi pekne uprosiť. 

Príchod kameramanov a fotografov…

Väčšinou majú začiatok svojho dňa určený rôzne (treba si s nimi vopred prekonzultovať, kedy najskôr sú ochotný prísť), naši fotografi nemali problém prísť skôr, ale kameraman z úplne skorého ranného príchodu nadšený nebol. Takisto môj brat má svadbu v septembri 2020 a fotografka povedala, že príde najskôr o 10:30, pretože nevesty aj tak preferujú byť na fotografiách už ako-tak upravené. Nerozumiem….

svadobné prípravy, nevesta

… už asi rozumiem

Česanie a líčenie

Časové rozmedzie na tieto aktivity samozrejme záleží od komplikovanosti účesu a líčenia, ale v priemere by som odporúčala približne hodinku na každé. S týmto vám vie poradiť aj pani kaderníčka a vizážistka, preto je ideálne spraviť si pár týždňov pred svadbou aj skúšku oboch, aby ste vedeli koľko času to približne zaberie, samozrejme tiež, aby ste zistili, či sa vám váš vysnívaný účes a líčenie hodia a či ste spokojné so službami. Asi by som mala tiež spomenúť, že okrem mňa a mojej sestry, ktorá bola so mnou na fotení a už vtedy musela byť celá upravená, sa u nás česalo a líčilo ďalších 6 žien, čo nebolo logisticky úplne jednoduché, ale treba si zistiť vopred, aký účes približne chcú, aby kaderníčka vedela odhadnúť, ako veľa času bude potrebovať, na ktorý účes a tak sa dal vytvoriť harmonogram ich striedania v rukách kaderníčky a vizážistky.

TIP: Pred líčením a česaním si na seba oblečte košeľu alebo akékoľvek tričko na zapínanie, aby ste potom nemuseli prevliekať tričko s úzkym výstrihom cez váše krásne líčenie a účes.

Obliekanie do svadobných šiat

Keďže moje zvyčajné obliekanie trvá asi tak minútu a pol, keď schmatnem moje jedny čierne nohavice, prvé tričko zvrchu kôpky na poličke a prvý sveter, ktorý mi padne do ruky, akosi mi nenapadlo, že obliekanie do svadobných šiat asi nebude také rýchle a jednoduché a zabudla som si na to určiť čas v harmonograme. Takže to potom vyzeralo trošku ako v boxoch vo Formuli 1, v momente ako som si navliekla pančuchy, mamina mi prevliekla šaty a zapínala mi ich, zatiaľ čo sestra ma obúvala a hneď na to pribehla kaderníčka, ktorá mi rýchlo nasadila závoj. Síce na fotkách to nevyzerá až tak dramaticky, ja som mala pocit, že to stihli všetko asi za 30 sekúnd. A nedajbože sa vám ešte roztrhne pančucha alebo odtrhne gombík (viď na obrázku nižšie). Takže aj pre lepší pocit a zážitok z tohto momentu odporúčam vyhradiť si na to určite aspoň 10-15 minút (ktoré ja v harmonograme nemám).

svadobné šaty, odpadnutý gombík

Fotenie portrétov

K tomuto existujú v podstate dva prístupy: racionálny a úplne nelogický a časovo náročný (ktorý sme si samozrejme vybrali my). Pre vysvetlenie, boli sme sa fotiť v deň svadby, pretože nám záležalo, akoby na “autenticite” našich fotiek, že to naozaj bolo v náš svadobný deň. Oveľa rozumnejšie je, samozrejme, ísť sa fotiť v iný deň aj kvôli času a zároveň kvôli asi ešte dôležitejšiemu faktoru, ktorým je svetlo. Reálne, kedy do programu najlepšie zapadá fotenie ak nechcete opúšťať hostí počas večere? Správne, práve pár hodín okolo obeda, kedy je slnko na fotenie úplne najhoršie, príliš ostré a žiarivé.

Ešte existuje aj stredná cesta, kedy sa idete trochu pofotiť aj vo svadobný deň, ale na poriadne portrétové fotenie si necháte čas a lepšie podmienky v iný deň. Keď sa chcete ísť fotiť vo svadobný deň, treba myslieť na to, že väčšina z nás asi nie sme žiadni modeli a modelky a pred foťákom/kamerou to nebude pre nás také jednoduché a prirodzené a chvíľku potrvá, kým si na to zvykneme, takže tie približne dve hodinky by ste si na to mali vyhradiť. 

svadobné portréty, ženích, nevesta

Obed…

Viem, že jedlo je počas svadobného dňa asi posledná vec, na ktorú myslíte, ale treba sa prinútiť a nechať si polhodinku na obed. Aj ľudia okolo vás budú hneď milší, keď ich necháte najesť sa. Keďže všetci veľmi dobre vieme, ako vyzerajú slovenské svadby: jeden si chce štrngnúť, druhý, aj s tretím fakt musíte, a keď to všetko pôjde na prázdny žalúdok, svadobní hostia sa možno zabavia viac ako čakali, ale bohužiaľ na vás. Večera bude až o šiestej alebo možno siedmej, tak šup-šup pekne sa naobedovať ako ja (viď obrázok s kuraťom a ryžou na kolenách.) 

svadobný deň, plánovanie, obed

Odobierky

Samozrejme tradície a zvyky sú všade iné. My sme mali napríklad dve odobierky: prvá, bola iba manželova, možno by sme to mohli nazvať skôr rozlúčka a poďakovanie svojim rodičom a súrodencom a potom nasledovala druhá, kedy sa presunuli k nám (k neveste), kde sme mali spoločnú odobierku so všetkým, čo k tomu patrí. Trvalo to však iba približne 15 minút, takže kľudne sa to dá zvládnuť aj za kratší čas a taktiež, netreba to zbytočne naťahovať, aby ste si nezničili svoj krásny make-up úplne.

Cintorín

My sme boli takisto na cintoríne, ale to je úplne na vás a kľudne túto časť programu môžete vynechať. Ale ak tam náhodou pôjdete, pozor na blato! Pretože svadobné topánky si v tých tesných šatách samy neočistíte, skúšala som to… nakoniec som sa zahrala na princeznú a moje střevíčky mi očistil môj budúci svokor.

Obrad

Dĺžka tejto časti je samozrejme úplne individuálna, môže trvať od 10-minútového civilného sobáša až po hodinu a pol dlhý obrad s omšou s nedeľnou platnosťou. Takže sa o tom určite poraďte so svojim oddávajúcim.

Gratulácie

My sme si na gratulácie vyhradili približne niečo viac ako hodinu. Síce sa to môže zdať ako úplný odhad, je za tým ťažká matematika. Keďže sme rátali, že máme 100 hostí a každý zagratuluje aj iba 30 sekúnd, to je už 50 minút a plus návštevníkov, ktorí nás prišli pozrieť aspoň do kostola tiež nebude málo, zhodli sme sa na hodine a 10 minút a nakoniec to bolo kratšie len o pár minút.

Presuny

Pokiaľ ste ešte nevynašli teleport, treba v harmonograme rátať s presunmi. Ak sú dlhšie ako 10 minút, môžete sa dostať napríklad aj do zápchy. V rámci nášho časového plánu si treba tiež uvedomiť, že všetky presuny medzi nevestou a ženíchom sa konali v rámci jednej ulice, keďže moja mamina a manželovi rodičia bývajú na opačných koncoch jednej ulice. Takže ak takéto šťastie nemáte, treba tak rátať s presunmi navyše. Keď cestujete už obradu na miesto hostiny je fajn mať jednu kontaktnú osobu, ktorá vám oznámi, že už hostia dorazili k sále a môžete sa dovaliť na svoj veľký príchod. My sme takto čakali asi 15 minút na parkovisku pri Tescu vo Vajnoroch a pili kolu, kým sa mi sestra ozvala, že už môžme prísť. 

Tradície pred vchodom 

Tiež treba rátať s tým, že rozbíjanie taniera a zametanie, pitie vody/domácej a mnoho ďalších zvykov pred vstupom do sály tiež niečo trvá a catering na to musí byť pripravený. O ďalších tradíciách a o tom, aký je ich pôvod či symbolika sa dočítate v článku izlato.sk

svadobné tradície, rozbíjanie taniera

Priebeh hostiny

Táto časť je už väčšinou na vás a vašom DJovi alebo akejkoľvek inej hudbe, ktorú máte alebo nemáte. Jediné, čo by som odporučila je, podávať svadobnú tortu hneď po večeri s kávou, pretože ušetríte na dezerte, ktorý potom nemusíte kupovať a svadobná torta sa aspoň nevyhodí. Naša sa zjedla skoro celá a myslím si, že len vďaka tomuto nášmu ťahu.

Len na objasnenie, čo bolo naše video s fotkami: vytvorila som video, kde sa premietali naše fotky od narodenia až do dňa svadby tak, aby sa tam našla aspoň väčšina hostí. Keby ste sa niečim takým chceli inšpirovať, neodporúčam viac ako 5-7 minút a max. 100 fotiek, lebo inak sa hostia začnú nudiť.

Takisto je dobré sa poradiť s vašim cateringom alebo reštauráciou, koľko asi bude trvať výdaj večere a zber tanierov po nej, keďže určite nechcete mať svoj prvý tanec za štrngania vidliečiek a nožov, keď hostia budú dojedať svoje posledné kúsky bravčových medajlónkov.

Posledné rady na záver

Ak viete, že sa môžete spoľahnúť na svojho DJa alebo iného moderátora, prenechajte mu v rukách rozhodovanie o dĺžke tanečných kôl a nasledovaní hier, keďže prílišné dodržovanie harmonogramu počas zábavy môže viesť k tomu, že zábava nebude prirodzená, ale naprogramovaná a obmedzujúca. My sme napríklad nestihli ani jednu z našich hier, keďže okolo deviatej sa náš fotograf rozhodol pre spontánne fotenie s našimi hosťami, za ktoré sme nesmierne vďační a určite boli aj hostia, keďže to nasledovalo po tanečnom kole a mohli si trochu oddýchnuť. Samozrejme sa nás všetci pýtali, či sme s tým ok, že sa tie hry zrušia a trochu pozmeníme program a keďže oni sú odborníci, radi sme to prenechali v ich rukách.

Odporúčam tiež si vytvoriť podobný harmonogram, aby ste ho vedeli len preposlať všetkým dodávateľom, DJovi, fotografovi, kameramanovi, cateringu, ak máte koordinátora/ku, kamarátom a rodine, ktorí v ňom zohrávajú nejakú úlohu, je to jednoduchšie ako každému vypisovať, kedy približne príde jeho/jej chvíľa. 

A moja posledná rada, choďte deň pred svadbou čím skôr spať, pretože je dosť možné, že nebudete môcť od všetkého nadšenia zaspať alebo, že sa zobudíte o tretej v noci, po dvoch hodinách spánku, a potom ďalšie dve nebudete môcť zaspať, a po ďalšej hodine spánku vás adrenalín znova zobudí a to je už skoro čas na vstávanie tak už ďalšie pokusy o spánok nemajú príliš zmysel (podobnosť s reálnymi udalosťami, či osobami, je čisto náhodná). Tak sa poučte aspoň vy z tohto úplne vymysleného príbehu a zvýšte pravdepodobnosť výdatného spánku a choďte skoro spať. 

Ďalšie
články