Dom kultúry Vajnory

Svadobná hostina v Bratislave a okolí

Dom kultúry Vajnory

Svadobná hostina v Bratislave a okolí

Keďže sme našu svadbu organizovali v Bratislave, zatiaľ mám, bohužiaľ, skúsenosti iba s priestormi v našom hlavnom meste, ale predstavím vám aspoň tie. Ako som už spomínala v predchádzajúcom blogu, existuje viacero možností, kde si urobiť svadobnú hostinu. Rozdelila by som ich na tri základné možnosti: v hoteli, v prenajatých priestoroch a vonku.  My sme mali na našej svadbe 101 hostí, čiže na bratislavské pomery patrí takáto svadba medzi tie väčšie, čo bolo dôvodom aj pre veľmi zúžený výber priestorov na svadbu, v rámci našich finančných možností.

TIP: Sálu, hlavne tie väčšie a krajšie, si treba zarezervovať naozaj veľmi skoro ak máte už určený dátum. My sme našu sálu rezervovali rok a asi mesiac vopred a aj to nám po rezervácii pán správca povedal, že dobre, že sme si to zarezervovali, lebo v priebehu nasledujúceho týždňa sa mu ozvali ďalšie dva páry na ten istý dátum. 

Kultúrne domy

Existujú konkrétne tri alebo štyri, ktoré sú pekné, zrekonštruované a vedela som si predstaviť svadobnú hostinu v nich. O dôvodoch pre výber, ale samozrejme aj komplikácie, ktoré výber kultúrneho domu prináša, som písala už vo vyššie spomínanom blogu. Aby som to zhrnula, išlo hlavne o nižšiu cenu, keďže sme si našli vlastný catering a možnosť zabezpečiť si vlastné alko a nealko a tak neplatiť vysoké ceny reštaurácii. Čo sa týka kultúrnych domov, treba však rátať, že vám pravdepodobne nebude stačiť iba v deň svadby, ale budete si ho chcieť prenajať aj deň vopred aby ste si všetko stihli pripraviť.

Kultúrny dom vo Vajnoroch

Ja, pochopiteľne, najviac odporúčam Kultúrny dom vo Vajnoroch, lebo spolupráca s nimi je úžasná, máte tam všetko, čo potrebujete a aj sám o sebe je naozaj pekný a netreba mu príliš veľa výzdoby. Pre mňa bolo veľmi dôležité mať priestor pre catering, miestnosť, kde si môžeme odložiť naše veci a zamknúť si ju, a veľký parket. Tento kultúrny dom spĺňal všetky moje podmienky a úplne predčil všetky moje očakávania. Komunikácia s nimi bola vždy veľmi rýchla a efektívna a nemali problém s našimi viacerými návštevami priestorov, keď sme ich potrebovali ukázať fotografom a kvetinárke.

Pre mňa bolo takisto dôležité, aby sem chodila MHD a taxíky a ľudia sa mali ako v noci dostať preč, síce bolo ťažšie nájsť viacero taxíkov nad ránom, ktoré by prišli až sem ale s menším čakaním sa všetci odviezli, aspoň si všetci užili ešte o jedno tanečné kolo navyše. V roku 2019 stál prenájom veľkej sály, cateringovej sály a maličkej miestnosti na prezliekanie a odloženie vecí od 10:00 deň vopred do 8:00 nasledujúceho dňa 800 EUR, v roku 2020 sa cena o niečo zvýšila na 880 EUR, ale tak či tak je to stále bezkonkurenčná cena za ponúkané služby. 

Kultúrny dom v Záhorskej Bystrici

Odkedy sme sa zasnúbili, našu svadobnú hostinu som si predstavovala v Kultúrnom dome v Záhorskej Bystrici. Bolo to preto, že som tam zorganizovala našu stužkovú a následne tam môj bratranec mal aj svadbu. Takže som vedela, že je to úplne ideálny priestor pre nás, keďže sme mali odskúšané, že sa tam zmestí naša veľká rodina.

Avšak moja jediná predstava o svadbe sa veľmi rýchlo rozplynula, keď sme si ho rok a pol pred svadbou boli pozrieť. Hlavným kameňom úrazu bolo zrušenie cateringovej miestnosti, kde sa vie catering zložiť so všetkými vecami, chladničkami a čašníkmi a vie odtiaľ podávať jedlo, keďže ako ďalšia možnosť nám zostávalo len využiť služby pričlenenej reštaurácie, ktorých cena a podmienky nám vôbec nevyhovovali, tak sme to zavrhli. Avšak stále tento kultúrny dom zostáva medzi cenovo a vizuálne najzaujímavejšie kultúrne domy. V roku 2019 bola cena 100 EUR + 25 EUR/hod Na porovnanie, pri rovnakom počte hodín ako vo Vajnoroch by sme tu zaplatili 100+46*25 EUR, čiže 1150 EUR

Vodárenské múzeum

Treťou možnosťou, ktorá stojí za zmienku je Vodárenské múzeum v Karlovej vsi, je to veľmi pekný a zaujímavý a hlavne veľký priestor s veľkým schodiskom uprostred, ktoré je plus a zároveň mínus tohto priestoru. Je tu dostatočne veľký priestor pre 100-člennú svadbu aj dostatočne veľký priestor na tancovanie. Nachádza sa tu aj akoby horné poschodie, ktoré sa dá veľmi pekne využiť pre hostí, ktorí prichádzajú po hlavnej večery alebo pre oddychovú zónu či fotokútik. Cateringová miestnosť, plus ďalšia malá kuchynka na poschodí sú súčasťou prenájmu, ako aj miestnosť na prezliekanie.

Cena prenájmu je však o dosť vyššia, v roku 2018 moji kamaráti platili 1100 EUR za prenájom hlavnej sály a galérie, teda časti, do ktorej sa dostanete hore po schodoch, iba za deň konania svadby, takže za cca 24 hodín. V roku 2020 je cena na jeden víkendový deň 1150 EUR bez DPH. Aby to bolo porovnateľné s ostatnými, za prípravu deň pred akciou medzi 8:00-16:00 si doplatíte 170 EUR bez DPH, čiže približne 1320 EUR bez DPH. 

Ďalšia možnosti sú napríklad Nemecký kultúrny dom či Dancehaus na Kramároch, avšak o týchto možnostiach nemám toľko informácií.

V okolí Bratislavy je zaujímavý Hrad Červený kameň alebo Smolenický zámok, chata Fúgelka v Dubovej,  drahší tip je Zámok Schlosshof, kde si môžete prenajať jednu zo 4 sál a priestory v exteriéri.

TIP: Kultúrne domy s cateringovou miestnosťou väčšinou nemajú dostatočne veľkú chladničku na všetky nápoje, zákusky a jedlo, takže odporúčam si prenajať aspoň jednu navyše.

Hotely, penzióny a reštaurácie

Keď opadla moja prvá panika z toho, že naša svadobná hostina nebude v Záhorskej Bystrici, začala som zbesilo vypisovať do všetkých hotelov a penziónov, ktoré som našla na internete pretože som sa bála, že sa budeme musieť uspokojiť s niečím drahým a nie podľa našich predstáv. V tejto časti vám neviem dať informáciu o konkrétnejších cenových ponukách, keďže všetko je veľmi individuálne podľa vašich požiadaviek. Ale pokúsila som sa aspoň symbolmi za názvom naznačiť ich veľmi približnú cenovú kategóriu (ktorú som si sama určila). Väčšina najkrajších priestorov je hlavne mimo Bratislavy, ale na konci sa dočítate aj o zopár možnostiach priamo v našom hlavnom meste.

Bašta Pajštún € € €

Prvá možnosť, ktorú vám spomenie skoro každý, je Bašta Pajštún v Borinke (cca. 25 min. od Bratislavy), prečo je to tak? Je to asi najmä úžasnou polohou pri lese a peknými priestormi, určite však nie cenou. Keďže sme nemali v pláne vykradnúť banku ani zapredať svoje prvorodené dieťa, nemohli sme si našu početnú svadobnú hostinu dovoliť v týchto priestoroch, ale s neobmedzeným rozpočtom by určite bola na popredných priečkach pri výbere miesta. Je možné tu mať aj obrad, nachádza sa tu veľký drevený parket a dokonca tu môžete ubytovať skoro 100 hostí, takže Bašta ponúka všetko, ale nechá si za to aj zaplatiť. 

Kaštieľ Studené € € €

Trochu na opačný smer (takisto cca. 25 min. od Bratislavy) sa nachádza Kaštieľ Studené. Nádherná Zimná záhrada je skutočne krásne miesto na svadobnú hostinu s možnosťou obradu v záhrade. Bohužiaľ je možné tu ubytovať iba 16 hostí. Komunikácia s eventovým manažérom bola veľmi dobrá, avšak treba si tu miesto rezervovať, čo najskôr pretože náš termín nebol voľný už ani rok vopred. 

Kaštieľ v Tomášove € € € €

Pre jeho veľmi vysokú cenu je Kaštieľ v Tomášove (prekvapivo, takisto 25 min. od Bratislavy), často iba krásnym pozadím pre svadobné fotenie, avšak, keby ste sa predsa rozhodli pre toto krásne miesto, poskytuje možnosť aj cirkevného sobáša vzhľadom na to, že sa tu nachádza kaplnka. Dokážete tu ubytovať aj približne 50 svadobných hostí. Eventoví manažéri ponúkajú obrovské množstvo služieb od prípravy a tlače svadobných oznámení, cez organizáciu rozlúčky so slobodou až po pomoc s výberom svadobných šiat či obrúčok. 

Wiegerova vila € € € €

Keď naďalej zostaneme trochu lietať v oblakoch, čo sa týka krásy a aj cien priestorov môžeme si zaletieť do Wiegerovej vily vo Svätom Juri (tiež 25 min. od Bratislavy, oficiálne začínam podozrievať Google Maps, že mi klame). Tento priestor je veľmi zaujímavý tým, že ponúka aj  neobvyklejšiu možnosť svadby pod holým nebom medzi stromami, avšak aj veľkú sálu pre 150 ľudí a nádhernú menšiu sálu na prízemí pre približne 90 hostí. Nevýhodou, ale možno pre niektorých výhodou je, že si musíte vybrať ich partnerskú cateringovú službu a neposkytujú možnosť ubytovať svadobných hostí. Avšak, čo sa týka vzhľadu priestorov a s účtom na Belize by asi Wiegerova vila u mňa vyhrala. 

Penzión Pálenica

Ďalší veľmi pekný priestor, Penzión Pálenica, v Bernolákove (cca. 20 min. od Bratislavy), ponúka väčšiu variabilitu počtu hostí, reštaurácia má kapacitu 80 osôb, a terasa až 120 osôb. Ide skôr o rustikálnejšie ladený priestor, ktorému vôbec netreba veľa výzdoby, aby vyzeral úžasne. Výhodou je, že by som ho zaradila do nižšej cenovej kategórie ako predchádzajúce priestory a má parkovacie miesto aj pre autobus.  Dokážete tu tiež ubytovať 32 hostí avšak za trochu vyššiu cenu, momentálne 75 eur za dvojlôžkovú izbu. 

Horský hotel Eva €

Keď sme už zabrdli do tých lacnejších priestorov, budeme v tomto duchu pokračovať Horským hotelom Eva vo Svätom Juri (už tradične 25 min. od Bratislavy). Priestory na hostinu aj ubytovacie priestory sú skôr jednoduchšie, avšak celková cena môže byť veľmi zaujímavá, keďže korkovné tu v roku 2019 bolo iba 2 eurá na tvrdý alkohol aj víno, čo je neporovnateľne menej ako kdekoľvek inde a práve táto položka dokáže veľmi navýšiť rozpočet v podstate za nič. Sála má kapacitu do 120 osôb a v ubytovacích priestoroch spolu s priľahlými chatkami by ste dokázali ubytovať dokonca všetkých svadobných hostí za veľmi dobrú cenu. 

Hotel Agátka € €

Posledný priestor mimo Bratislavy, ktorý trošku viac rozviniem, je Hotel Agátka v Chorvátskom Grobe (cca. 20 min. od Bratislavy), kedysi sa volal Hotel Kamila. Cenovo by som tento hotel zaradila medzi drahší stred. Tento priestor ponúka aj hostinu vonku v párty stane, môžete si tu urobiť aj obrad na malej lúke pri hoteli. Priestory sú naozaj útulné a príjemné, hoci vo vnútorných priestoroch vám môžu mierne prekážať hrubé stĺpy. Hotel poskytuje svadobného koordinátora na deň svadby, výzdobu a tiež ďalšie služby v prípade záujmu. 

Ďalšie možnosti v okolí

Medzi ďalšie možnosti v okoli patrí Penzión pri rybníku vo Veľkej Páke (cca 35-40 min. od Bratislavy), Galbov mlyn vo Viničnom (cca. 30 min. od Bratislavy),  Pútnický mlyn v Marianke (necelých 20 min. od Bratislavy), Reštaurácia Starý dom v Modre (cca 35 min. od Bratislavy), Svätojurská viecha, nečakane, vo Svätom Juri (cca. 20 min. od Bratislavy), Hotel Rozálka v Pezinku (cca 30 min. od Bratislavy), Theresia Chateau v Bernolákove (cca 20 min. od Bratislavy), Abeland za Lozornom (cca 35 min. od Bratislavy), Pri Mlyne v Lozorne (cca 30 min. od Bratislavy), Modrý dom v Modre (cca. 40 min. od Bratislavy), Centrum oddychu Gaudium v Limbachu (cca. 30 min. od Bratislavy) alebo Gall Café v Lábe (cca. 30 min. od Bratislavy).

Možnosti na svadobnú hostinu priamo v Bratislave

A ešte zopár možností priamo v Bratislave: Hradná brána v Devíne pri hrade,  Doubletree by Hilton v mestskej časti Nové mesto, Hotel Sorea Regia na okraji mestskej časti Staré mesto, Hotel Carlton a hotel Crowne Plaza priamo v Starom meste, Ponteo v Rusovciach, reštaurácia Maranello vo Vlčom hrdle, Au Cafe na petržalskej strane Dunaja alebo opäť luxusnejšia možnosť svadobnej hostiny v Hoteli River Park na okraji mestskej časti Staré mesto. 

Na záver by som len pripomenula svoj predchádzajúci blog o výbere priestorov, kde si prečítate, na čo si pri výbere priestoru dať záležať, berte tento môj rýchlokurz priestorov v Bratislave a najmä v jej okolí skôr ako moje postrehy, avšak odporúčam si preklikať všetky stránky a nechať sa sami očariť tým pravým pre vás. 

Ďalšie
články