svadobný rozpočet

Svadobný rozpočet

svadobný rozpočet

Svadobný rozpočet

Rozpočet nie je priorita pre každého a tiež by som chcela patriť medzi tých šťastlivcov, ale pre väčšinu z nás je dôležité mať aspoň akú-takú predstavu, koľko nás taká sranda môže vyjsť. Odpoveď znie: ani srnka netuší.

Aspoň to som si myslela, keď som si prečítala fóra a diskusie na túto svadobného rozpočtu pred začiatkom plánovania. Niektorí písali, že ich to vyšlo okolo 10 000 eur. V ďalšom komentári ich však niekto vysmial, ako mohli toľko minúť na svadbu, že oni to dali za 2 500 aj s ohňostrojom. Takže jediné, čo som si z týchto diskusii zobrala, okrem zmätenia, bol fakt, že rozpočet je úplne subjektívny a nedá sa podať presná odpoveď.

Koľko teda svadba stojí?

Poznámka na začiatok: Keďže tento článok vznikol pôvodne v roku 2019 a medzitým sa toho veľmi veľa udialo (pandémia, vojna na Ukrajine...) ceny všetkého, bohužiaľ, celkom výrazne narástli. Nárast cien potravín celkom výrazne ovplyvnil rozpočet na catering, zákusky, tortu atď. Ceny pohonných hmôt ovplyvnili nárast cien úplne všetkého, keďže všetko a všetkých treba dopraviť. Lockdown a nedostatok alebo absolútny výpadok príjmu ľudí pracujúcich v akýchkoľvek službách spôsobil takisto narást ich cien, to sa väčšinou týka cien za fotografovanie, kamerovanie, líčenie, výzdobu... Preto, kým sa dostanem k aktualizácii tohto článku, odporúčam si všetky sumy nižšie vynásobiť 1,3 alebo 1,5-násobne a tak dostanete približne aktuálnu predstavu o nákladoch na svadbu v roku 2022 a 2023. 

Vo všeobecnosti by sme si však mohli povedať, že svadba v Bratislave alebo jej blízkom okolí pre 50-100 ľudí môže stáť približne 8 000 až 15 000 eur. Svadbu v tejto cenovej kategórii by som nazvala zlatým stredom, nič extravagantne drahé, ale nie je to ani obrad na lúke s opekačkou namiesto hostiny (síce aj to je možnosť, ak to preferujete).

Náš rozpočet pre približne 100 ľudí bol úplne pôvodne 10 000 eur, avšak po zvážení viacerých priorít a nepriorít, sme sa rozhodli zvýšiť ho na 12 000 eur (čo však bol tak maximálny rozpočet, že aj keby som mala ísť na svadbu bosá a strapatá, lebo už nevyšiel rozpočet, tak to tak bude musieť byť). Len pre zaujímavosti, presne sme sa zmestili do upraveného rozpočtu, stálo nás toi 11 726 eur  a dokonca som mala aj topánky a účes. Samozrejme výsledná suma záleží od veľmi veľa faktorov a vašich rozhodnutí. Pozrime sa teda aspoň na najväčších “žráčov” rozpočtu. 

Jedlo a miestnosť

Keď spomíname žráčov, jedlo je naozaj najväčší žráč rozpočtu. Jedlo a miestnosť sú veľmi úzko prepojené pri plánovaní svadby, ale nie vždy sa spájajú, keďže máte dve základné možnosti: priestory, ktoré zabezpečujú svoj catering (hotely, reštaurácie…); a samostatný prenájom miestnosti a výber vlastného cateringu. Treba si hlavne uvedomiť, že tieto položky budú pravdepodobne tie najdrahšie aj vo vašom rozpočte, ak sa predsalen nerozhodnete pre tú opekačku, takže na nich viete utratiť veľmi veľa alebo fajn ušetriť.

Koľko teda stojí jedlo?

Dá sa povedať, že jedlo a miestnosť vám zhltne (wow, koľko kulinárskych pojmov) 40-55% rozpočtu, samozrejme ak sa nerozhodnete pre šaty od Very Wang, lebo to by bolo určite drahšie než celý váš catering… alebo celý váš… byt. Vo všeobecnosti treba rátať približne 35-60 eur na osobu, čo sa týka cateringu, čiže hlavná večera, druhá večera a polnočná kapustnica.

Toto však nezahŕňa nealko, alko, zákusky, výslužky ani svadobnú tortu. Na hornej hranici cenového rozpätia sa nachádzajú hlavne hotely, reštaurácie a iné zariadenia, kde máte v cene už započítanú aj miestnosť a jej výzdobu. Tie lacnejšie sú často, hoci nie vždy, cateringy, ktoré si nájdete sami a prídu do priestorov, ktoré si vy sami prenajmete. Určite je vám už zrejmé, že lacnejšia možnosť je časovo aj kreatívne náročnejšia ako prvá, keďže si miestnosť musíte sami nájsť, rozhodnúť sa, či si ju ozdobíte sami (neodporúčam, pre zachovanie psychického zdravia) alebo si na to niekoho nájdete a nakoniec si to všetko musíte aj sami skoordinovať. Obe možnosti majú svoje plusy a mínusy a o nich sa môžete dočítať tu.

Alko a nealko

Tvrdý alkohol

Opäť sa budem opakovať, ale nebudem predlžovať vaše trápenie a znova poviem, že aj táto kategória je veľmi individuálna. My sme mali rozpočet 450 eur na tvrdý alkohol. Domácu sme našťastie dostali do daru ale vyšla by nás minimálne dalších 150-200 eur, keďže sme mali 15 litrov (ktoré sa mimochodom skoro všetky vypili). Dokopy sme mali 49 litrov tvrdého alkoholu, ale vypilo sa reálne približne 34 litrov.

Víno

Avšak víno nám zostalo skoro celé, objednávali sme 80 litrov bieleho a 20 červeného za 425 eur a vypilo sa iba 10 litrov bieleho vína a 10 litrov červeného. Treba poznamenať, že sme nenakupovali ani úplne najlacnejší alkohol, ale ani nijaké drahšie špecialitky a ponúkali sme gin Beefeater, vodku Absolut a rum Captain Morgan. Pri nákupe alkoholu treba myslieť aj na zloženie vašich svadobných hostí. My sme mali 10 detí, dve tehotné a šoféra, čiže 88 ľudí potenciálne pijúcich alkohol (z toho asi 15 z východného Slovenska).

Nealko

Čo sa týka nealka, mali sme rozpočet 150 eur, nakúpili sme dokopy skoro 200 litrov nealka vrátane 12 litrov nealko piva a vypilo sa približne 140 litrov avšak s tým, že sme mali od cateringu ešte nealko paušál (limonády, minerálky a aj nejaké sladké nápoje), ktorý v poslednom vyúčtovaní bol 70 litrov. Takže aby som to zhrnula na našej svadbe pre 101 ľudí sa vypilo približne 210 litrov nealka (vrátane minerálok a limonád).

Takže samozrejme typ aj množstvo alkoholu a nealka záleží vždy od zloženia vašich svadobných hostí, či je tam viac mladých alebo starších, či je tam veľa šoférov, či sú niektorí zvyknutí viac piť alebo skôr preferujú nealko.  Aj keď nebudete mať svadbu, kde si všetko alko a nealko prinesiete sami, tieto čísla sa vám môžu zísť pri vypočítavaní možnej ceny za nápoje, ktoré vám bude poskytovať reštaurácia a hlavne koľko približne by sa mohlo spotrebovať.

Pomôcku o tom koľko, akého alkoholu a nealka nakúpiť na svadbu nájdete tu.

Oblečenie

Áno, opäť to zopakujem, ale aj táto kategória je veľmi diskutabilná a môže veľmi kolísať. My sme sa naše náklady na oblečenie snažili stlačiť na minimum, ale keďže zároveň som chcela mať pekné a pohodlné šaty a moja mamina je na tieto veci odborníčka, tak šaty museli byť aj kvalitné a hlavne museli sadnúť na moju postavu. Ako dobre by sa mi žilo v sladkej nevedomosti… Ale nie, vážne je dobré mať pri skúšaní oblečenia, či už obleku alebo svadobných šiat a ďalších doplnkov niekoho, kto vás dokáže konštruktívne skritizovať, ak vám to nesedí. Ale to už trochu odbáčam od témy.

Svadobné šaty

Môj pôvodný limit na svadobné šaty bol 400 eur, avšak postupne som ho zvýšila na 500 eur, čo je však na bratislavské požičovne šiat stále žalostne málo, a tak som sa rozhodla rozpočet, už viac nezvyšovať, ale popozerať sa mimo Bratislavy. Keby som mala uvažovať nad reálnym rozpočtom šiat z Bratislavy, bude sa pohybovať približne okolo 600-900 eur za požičanie, nie príliš drahých a luxusných šiat. Rovnaký rozpočet sme si určili aj pre priateľov oblek a jeho “doplnky”, keďže treba kupovať aj košeľu, motýlika alebo kravatu a špeciálnu svadobnú vestu, cena za komplet sa vie tiež celkom vyšplhať, ale povedala by som, že je o trochu jednoduchšie nájsť dobrý lacnejší svadobný oblek ako svadobné šaty.

Svadobné topánky

Ďalšia nehoráznosť z kategórie “predražené, lebo svadobné” sú svadobné topánky. Ale teraz reálne, koľkokrát žena ešte využije svoje svadobné topánky? (Ak sa vám to podarilo, naozaj vás uznávam). Vedia byť síce krásne, za predpokladu, že ich vlastne vôbec niekto spod dlhých svadobných šiat uvidí, ale ich ceny sú nehorázne premrštené len preto, že sú biele.

Keď idete do svadobného salónu alebo do akejkoľvek inštitúcie, ktorá dané topánky označuje za svadobné, viete, že budú stať minimálne štyrikrát toľko ako je ich reálna, už prehnaná, cena. Aby sme sa teda dostali k nejakým čislam, nové svadobné topánky dokážu stáť okolo 80-100 eur… Toľko nestáli ani moje kožené čižmy na tri sezóny.

A môj rozpočet? 50 eur a ani ten som nevyužila celý. Riešením sú bazáry. Ja som moje topánky kúpila za 10 eur z bazáru, originál stáli možno 20-25 eur v Deichmanne. Neboli najpohodlnejšie na svete, ale neboli ani zďaleka najhoršie, aké som kedy mala obuté. Ale ktoré vysoké topánky sú pohodlné po 10 a viac hodinách na nohách? Čiže je možné kúpiť aj lacnejšie aj drahšie topánky, rozhodnutie je už na vás, ak ste sa zamilovali do topánok za 80 eur a môžete si to dovoliť tak prečo nie? Ale ak na ne toľko nechcete minúť, nestrácajte nádej, dajú sa zohnať aj lacnejšie. A kto povedal, že svadobné topánky musia byť biele? 

svadobné topánky

Foto a kameraman

Fotograf a kameraman sú podľa mňa jedny z najdiskutovanejších tém, keď sa pár rozhoduje o rozpočte a hlavne, kde by sa dalo ušetriť. U nás to bola veľká debata na pokračovanie a keď sme sa pýtali ďalších párov v našom okolí, väčšinou sme nedostali jednotnú odpoveď od oboch polovičiek. Môj priateľ by úplne ideálne nechal fotenie na mobily a foťáky našich kamarátov a kameramana by úplne zrušil. Aby to nebolo príliš jednoduché, tak ja som bola presne na opačnom konci spektra a vždy mi prišlo úplne automatické mať fotografa aj kameramana na celú dobu od príprav až po čepčenie. Takže keď sme si prešli celou argumentáciou a dohodli sme sa, že budeme mať kameramana aj fotografa, určili sme si celkom striktný rozpočet 1200 eur na oboch dokopy a tak som začala googliť. Zistila som, že reálna cena za fotografa a kameramana dokopy sa pohybuje od približne 1700-1800 eur nahor. Takže podobné sumy nie sú žiadnym prekvapením a je dobré si za kvalitu naozaj priplatiť.

Kamera

Nebolo to ľahké, keďže moje požiadavky boli veľmi vysoké, lebo som chcela také dobré video, aké robí moja kamarátka Lucka Brezianska. Lucka bola hosťom na našej svadbe, takže nám video robiť nemohla.

Bohužiaľ nájdete množstvá kameramanov, ktorí kamerujú aj za veeeľmi nízku cenu oproti ostatným a v tom prípade vždy treba vidieť aspoň niekoľko svadobných videí od daného kameramana, lebo tu väčšinou úplne platí heslo: “príliš dobré, aby to bola pravda”.

Nakoniec sme zakotvili pri Martinovi Molnárovi, ktorého videá sa nám veľmi páčili a aj cena bola v tom čase pre nás veľmi výhodná, pretože sa nám zmestila do rozpočtu už spolu aj s dohodnutou fotografkou. Neviem, koľko to stojí u Martina teraz, ale my sme platili 700 eur za kamerovanie od príprav po čepčenie a výsledkom bol krátky klip aj dlhé video. Bola to naozaj super cena a ak náhodou stojí aj o niečo viac určite sa to stále oplatí. Možno sa tá cena zdá celkovo príliš vysoká “za to že len pár hodín kameruje”, ale keď sa pozriete na to, koľko vlastne času kameramani trávia úpravou videí po samotnej svadbe, aby ho dostali do toho krásneho finále, tieto ceny sa nezdajú až tak horibilné.

Fotograf

To isté platí aj pre fotografa, našej pôvodnej fotografke sme mali platiť 450 eur, ale potom sa nám to zrušilo, ale získali sme ešte lepších a dokonca dvoch fotografov, ktorým sme zaplatili 500 eur, a to len kvôli našej spokojnosti, lebo sami si pýtali menej. Je pravda, že to boli známi našich známych a fotenie nie je ich primárne zamestnanie, ale sú fakt úžasní a krásne fotia (ako môžete vidieť na fotkách na tejto stránke).

Táto cena za celodenné fotenie patrí medzi tie nižšie a profesionálny fotograf, ktorý sa tým živí si môže kľudne vypýtať od 700 až do 1000 eur a stále to bude celkom primeraná cena. Cena za fotenie sa vie pohybovať však aj oveľa vyššie, jedna fotografka na svadobnom veľtrhu si účtovala 100 eur za hodinu, čo v našom prípade by fotenie od príprav (ktoré začínali o 8:00) až po čepčenie o polnoci stálo približne 1600 eur, len za fotografa…. Mala samozrejme krásne fotky a určite vie, prečo si cenu takto nastavila, ale tým chcem len povedať, že ceny vedia byť rôzne, dá sa za určitých okolností vmestiť aj do nižších súm, avšak je možné zaplatiť za fotografa aj veľmi veľmi veľa. 

Výzdoba

Sála

Ak ste si na svojich svadobných stoloch predstavovali krásne obrovské aranžmány pivoniek v martini vázach, to bude naozaj drahý špás, ktorý by sa vedel vyšplhať určite aj na tisíce eur. Náš rozpočet bol 400 eur na výzdobu v sále, kytice pre mamy, svadobnú kyticu a pierko, čo pri svadbe pre 100 ľudí je veľmi nízke číslo.

Kvety

Keď si len predstavíte, keď idete do kvetinárstva za kyticu dokážete zaplatiť aj 30-40 eur ak ju chcete trošku bohatšiu a teraz si predstavte, že máte 12 stolov a na každý chcete dať takú kvetinovú výzdobu, hneď sme sa dostávame cez náš osobný rozpočet. V tejto téme nie som vôbec odborník a keď si kupujete kvety vo veľkom množstve, aké je potrebné na svadbu, táto jednoduchá matematika nemusí úplne fungovať. Ale výsledok je: kvety vedia byť drahé. Obzvlášť ak sú mimo svojej sezóny. Preto, ak chcete ušetriť, treba mať pri rozhovore s vašou aranžérkou otvorenú myseľ a nezamerať sa na pivonky ak máte svadbu v decembri, ale nechať si poradiť. Ja osobne som nevedela, či budem mať pivonky vo svojej výzdobe a kytici až pokým som ju nedržala v rukách ráno vo svadobný deň.

Kvetinová výzdoba v sále

Dohodli sme sa s našou kvetinárkou, že 400 eur je maximum, ukázala som jej našu farebnú paletu a vyjadrila svoju túžbu mať zatvorené bledoružové pivonky. Povedali sme si však tiež, že rozpočet je v tomto prípade priorita a ak budú v tom čase pivonky drahé (a to sa mení každých pár dní, takže napätie až do poslednej chvíle), nech nám kľudne dá iné kvety v tejto farebnej kombinácii. Táto suma je však iba kvetinová výzdoba a ešte aj veľmi, veľmi jednoduchá. V prípade, že chcete zdobiť aj stoličky alebo baldachýny na stropy, či svetlielka po sále, musíte rátať ďalšie sumy navyše.

Stoličky, baldachýny a ďalšia výzdoba

My sme si ďalšiu výzdobu okrem kvetov a baldachýnu so svetielkami riešili sami. Bola úplne minimalistická a spočívala v podstate zo sviečok, stojanov na sviečky z IKEA, ručne písaných menoviek a prenájmu chiavari stoličiek. Baldachýn a jeho namontovanie nás vyšlo 100 eur, stoličky nás stáli 3,25 eur/kus z Grand Decor zo Senca. Pri takomto prenájme treba rátať aj s cenou za dopravu, vykládku a nakládku a teda neobjednávať si ich zo Senca, ak ste náhodou z Levoče. Ale všeobecne sa ceny za chiavari stoličky pohybujú približne okolo 3 – 5 eur/ks. Ak máte záujem o biele poťahy na stoličky, skúste sa najprv popýtať svojej cateringovej alebo dekoračnej služby, či túto možnosť neponúkajú, keďže ich dovoz, odvoz, čistenie, montáž a demontáž by mohli byť už v cene práce. Ich prenájom sa cenovo pohybuje už od 1-2 eur/ks.

Výzdoba na obrad

Plus treba rátať ešte s výzdobou kostola alebo obradnej miestnosti, ktorá vie takisto veľmi kolísať podľa vašej predstavy, ale my sme ju vybavili za 100 eur. Treba tiež myslieť na výzdobu auta, ktorú sme mali my za 15 eur, ale to len preto, že sme si ju vyrobili sami. Krajšie a zložitejšie výzdoby sa môžu pohybovať aj okolo 30-50 eur.Výzdoba nás teda celkovo vyšla necelých 1000 eur. 

Zábava

Či už sa rozhodnete pre živú hudbu, DJa alebo samoobslužné púštanie hudby, mali by ste zvážiť všetky možnosti. V podstate by sa dalo povedať, že živá hudba (ak nie ste hudobník a neprídu vám zahrať kamaráti) je určite najdrahšia možnosť zábavy, za živú hudbu môžete zaplatiť kľudne od 300 eur len za jeden krátky vstup jedného až troch hudobníkov až do tisícov za celú kapelu na dlhší čas. V úplne opačnej cenovej relácii, takzvane “skoro zadarmo”, sa nachádza púštanie si hudby z vlastných playlistov, napr. cez Youtube či Spotify. Táto možnosť sa môže zdať veľmi lacná, ale predsa treba myslieť na to, že potrebujete aj nejaké ozvučenie a ak chcete byť veľmi fancy aj nejaké osvetlenie.

DJ

My sme sa nerozhodli ani pre jednu z týchto dvoch možností a volili sme opäť zlatú strednú cestu, a to DJa. My sme za DJa aj s osvetlením zaplatili 400 eur. Ceny po Slovensku sa môžu líšiť, ale napr. cena za DJa v Bratislave so základným osvetlením sa môže pohybovať približne okolo 450-800 eur na celú noc. Samozrejme pri DJovi je veľmi dôležité, aby ste mali na neho veľmi dobré referencie od ľudí, ktorí majú rovnaký štýl a vkus ako vy alebo v ideálnom prípade ste ho už počuli niekde hrať. 

Záver

Nám osobne týchto šesť kategórií predstavovalo dokopy až približne 75% rozpočtu, čiže je celkom dôležité sa o nich správne rozhodnúť. Samozrejme veľká časť z týchto nákladov záleží aj od počtu hostí a vašich preferencií a na čom vám záleží viac či menej. Tu si môžete stiahnuť  vzor nášho rozpočtu a vpisovať si do neho predpokladané ceny a pridávať si položky alebo uberať podľa toho, čo budete mať na svadbe iné alebo navyše. 

Ďalšie
články