Alkohol je celkom dôležitá a väčšinou až nenahraditeľná súčasť slovenských svadieb. Ak patríte medzi tých, ktorý alkohol na svadbe chcú a budú mať, nižšie si odpovieme na základné otázky ohľadom aloholu na svadbe:
ČO všetko ovplyvňuje druhy a množstvo?
AKÝ alkohol nakúpiť? Aké druhy sú ideálne?
KOĽKO akého alkoholu a nealka a koľko druhov?
KDE sme nakupovali?
+ jednoduchá infografika, ktorá tieto informácie zhrnie.
Ak vás zaujíma iba jedna z týchto otázok, kliknite na ňu a presuniete sa do správnej časti článku.
Tento článok je veľmi orientačný a každá svadba je špecifická. Avšak pri klasických svadbách, keď o preferenciách svojich hostí neviete až toľko je to veľmi dobrá pomôcka.
Otázka na začiatok
Aký vlastný alkohol a nealko vám váš catering či reštaurácia dovolia priniesť?
Ak odpoveď na túto otázku poznáte, kľudne pokračujte v ďalšom bádaní od nasledujúceho podnadpisu.
Ak nie, určite sa opýtajte svojho cateringu/reštaurácie, aká je dohoda o nápojoch. Možno ste sa o tom niekedy na začiatku rozprávali alebo to máte niekde zapatrošené v zmluve. Skúste sa teda znova opýtať alebo preštudovať zmluvu.
Ak máte zvlášť vybavený catering a miestnosť, väčšinou si môžete priniesť všetko svoje, ak chcete. Treba sa však tiež vopred uistiť.
Reštaurácie, resp. hotely, kde máte priestor a stravovanie v jednom mávajú zvyčajne veľmi špecifické obmedzenia o tom, ktorý typ nápojov si môžete doniesť sami a čo musíte mať od nich. Opýtajte sa tiež na korkovné. V prípade reštaurácií môže byť niekedy korkovné tak vysoké, že sa vlastný nákup alkoholu vôbec neoplatí.
ČO všetko ovplyvňuje množstvo?
Predtým ako začnete rátať množstvo alkoholu a nealka potrebného na vašu svadbu, skúste mať čo najpresnejšiu predstavu o počte hostí.
Následne sa skúste zamyslieť koľko hostí alkohol piť nebude. Zrátajte si aspoň približne počet deti, tehotných, abstitentov a šoférov. Táto skupina v pomere k ostatným hosťom je pri väčších svadbách zvyčajne zanedbateľná. Avšak keď sa nad tým zamyslíte, zistíte či náhodou nie je táto skupina väčšia ako počet zvyšných hostí.
Ročné obdobie má tiež vplyv na množstvo a typ alkoholov, ktoré sa na svadbe vypijú. V lete ľuďom zvyčajne chutí piť o trošku menej ako v zime a tiež to trošku viac “účinkuje”. V lete si ľudia dajú radšej ľahšie osviežujúce chladené biele, ružové alebo šumivé víno ako červené. V zime môže byť o niečo väčší záujem o červené víno.
Odkiaľ sú vaši hostia vplýva tiež na množstvo aj druhy alkoholu. Napríklad, keď sú rodiny z vinohradníckej oblasti, je veľmi pravdepodobné, že viac sa bude piť víno. Kvalita tohto vína by mala byť takisto vyššia ako je potrebné pri svadbe v iných kútoch Slovenska.
Posledný atribút, ktorý spomeniem, je vek hostí. Ak máte na svadbe veľmi veľa mladých kamarátov treba rátať s väčšou spotrebou tvrdého alkoholu. V prípade, že na vašej svadbe prevažujú starší rodinní príslušníci a neviete o nich, že vyslovene preferujú tvrdý alkohol, o víno a nealko bude väčší záujem.
Rodinné oslavy môžu byť pre vás dobrým odrazovým mostíkom. Keď si spomeniete na nejakú oslavu, čo sa tam najviac podávalo? Víno, tvrdý alkohol, domáca, či pivo?
Nemusíte si však príliš lámať hlavu týmito otázkami, ak na ne neviete odpovedať. Je to skôr menší návod na to, ako si všimnúť alebo uvedomiť väčšie anomálie v zložení svojich hostí, o ktorých keď viete vopred, môžete na alkohole ušetriť.
AKÝ alkohol a aký prípitok?
Pri množstve typov alkoholu úplne platí pravidlo menej je viac. Samozrejme základné druhy sú tvrdý alkohol, pivo a víno. Všeobecne hosťom pri alkohole netreba dávať príliš veľa možností. Prišli sa zabávať a nie robiť ťažké rozhodnutia.
Aké víno?
Máme na výber v podstate biele, červené, ružové, to je asi celkom jasné a môžeme sem zaradiť aj šumivé. V tomto prípade si netreba život príliš komplikovať a stačí vybrať iba jeden typ z každej „farby“. Vyjde vás to pravdepodobne lacnejšie, lebo môžete získať množstevné zľavy a väčšina ľudí si rozdiel medzi dvomi typmi ani nevšimne. Alebo v horšom prípade si rozdiel všimnú, jedno z nich im zachutí viac ako druhé a následne sa minie a budú musieť piť to, ktoré im chutí menej. A to nepoteší.
Aké pivo?
Pri pive odporúčam držať sa základných značiek ako Budvar, Krušovice či Plzeň, ktoré všetci poznajú. Takisto ďalšia možnosť sú aj špeciálne pivá z malých pivovarov, avšak tu by som tiež volila skôr nejakú “populárnejšiu” voľbu, ktorá možno nebude tak chuťovo špecifická, ale bude sa páčiť viacerým.
Vybrala by som však znova iba jeden druh klasického piva a môžete k nemu prihodiť aj pár fliaš/plechoviek radlerov, piva Desperados alebo Corona, prípadne tmavého piva. Ale taktiež množstvo druhov netreba prehánať, aby sa počas večera príliš skoro neminuli. V lete určite poteší aj dobre vychladený cider. Šóferov určite poteší zopár plechoviek/fliaš nealko piva.
V prípade, že sa rozhodnete pre alternatívu čapovaného piva, postarajte sa o to, aby ste pri ňom mali obsluhu, keďže väčšina ľudí v živote pivo nečapovalo a načapujú si akurát tak penu.
Aký tvrdý alkohol?
Tvrdý alkohol je asi najrôznorodejší pre nás smrteľníkov, ktorí sa v alkohole príliš nevyznáme. Pri tvrdom alkohole obzvlášť odporúčam obmedziť množstvo druhov. Je to z jediného veľmi praktického dôvodu, a to, aby ľudia nemuseli zmeniť druh tvrdého alkoholu, ktorý pijú počas večera, keďže pri tvrdom alkohole je túto zmenu na druhý deň cítiť asi najviac.
Stačí jednoducho pokryť základné druhy tvrdého alkoholu. Začnite výberom jedného bieleho (vodka, biely rum, gin) jedného tmavého (tmavý rum, whiskey, brandy, či dokonca koňak.
Rum (tmavý aj svetlý) je asi najneutrálnejšia voľba. Každý si tak nájde niečo aspoň približné svojej preferencii. K týmto môžete pridať ešte nejaký ďalší svetlý alkohol (keďže väčšinou ľudia dokážu prejsť z tmavého na svetlý ale naopak to príliš nejde).
My sme mali navyše k vodke a tmavému rumu ešte gin, lebo sme vedeli, že gin tonic je medzi našimi kamarátmi veľmi obľúbený a pokryje aj požiadavku tých, ktorí preferujú borovičku.
Môžete mať tiež nejaké tie “podpultové fľaše”. My sme mali napríklad dve litrové fľaše Becherovky a nejakú lepšiu whiskey. Vieme, že v našich rodinách to zopár ľudí obľubuje, tak aby sme prípadne vedeli ponúknuť, ale nevykladali sme ich medzi ostatné.
Špeciálny typ bieleho alkoholu, ktorý na slovenských svadbách zvyčajne nemôže chýbať, je domáca. Spája sa s väčšinou prípitkov pri kostole, pri vchode do sály, pri zdvíhaní na stoličkách o polnoci či iných hrách a tradíciách. Na tomto sa oplatí si dať naozaj záležať, keďže z domácej v istom momente počas dňa aspoň ochutná každý, kto na svadbe pije, tak nech z toho všetkých nestrasie. Aj my sme si ňou párkrát na našej svadbe pripili.
Keby som mala zhrnúť pomer tmavého a svetlého alkoholu, moje odporúčanie je v podstate rovnaké ako pri víne 80% svetlého a 20% tmavého alkoholu.
Samozrejme, aby ste svojim hosťom trošku uľahčili opicu na druhý deň, nekupujte najlacnejšie alkoholy ako tuzemský um. Netreba to však ani preháňať a kupovať exkluzívne fľaše, keďže spotreba je na svadbe veľmi vysoká a vyšlo by vás to veeeľmi draho. Stačí si vybrať zlatý stred.
Aký prípitok?
Klasika je samozrejme vermút. Malo by to byť niečo s nie príliš vysokým obsahom alkoholu, keďže počas prípitku sú hostia hladní a nepotrebujete, aby ich hneď na začiatku hodilo o zem zo silného alkoholu na lačný žalúdok. My sme mali napríklad šumivé víno Hubert, ktorý je trošku zákerný v tom, že ho treba nalievať veľmi tesne pred príchodom hostí, aby “nevyšumel”.
Tiež sa dá ozdobiť akýmkoľvek ovocím či bylinkou , ktoré sa vám napríklad hodí do výzdoby (čučoriedka, brusnice, ananás… či tymián,rozmarín alebo šupka z pomaranča), možností je neúrekom a efekt je očarujúci. Alebo sa dá pripraviť zaujímavý, jednoduchý a ľahký koktejl, napríklad aj so šampanským. Takisto si môžete vybrať aj netradičnejšie prosecco, či levanduľové víno. Váš catering a reštaurácia budú mať určite tiež zopár dobrých nápadov.
KOĽKO akého alkoholu na svadbu?
Prečítala som si veľmi veľa odporúčaní, ako vypočítať množstvo alkoholu na svoju svadbu. Nižšie som sa pokúsila dať všetky tieto informácie dokopy s informáciami o našich spotrebovaných množstvách.
Pôjdeme postupne od základov a základných rozdelení až po rozdelenie v rámci jednotlivých druhov. Začnime teda základnými skupinami: víno, tvrdý alkohol, pivo a nealko.
Existuje viacero odporúčaní, to základné v podstate znie: 0,5 litra tvrdého alkoholu, 1 liter vína a 1,5 litra piva na osobu (pri svadbe cca do piatej rána).
Keď chcete teda dať hosťom na výber viacero alkoholov podľa mňa ideálne rozloženie je, keď pomer litrov alkoholu je cca 33% vína, 50% piva a 17% tvrdého alkoholu. Napríklad pri 100 hosťoch a 10 -hodinovej svadbe to je približne 100 litrov vína, 150 litrov piva a 50 litrov tvrdého alkoholu.
Koľko akého vína?
Pri víne sú v podstate dve ideálne možnosti: biele a červené alebo biele, ružové a červené.
Skôr ako budete rozmýšľať, koľko ktorého vína idete kupovať, je potrebné si vypočítať celkové množstvo vína. Budeme počítať 0,1 litra na osobu na hodinu (čiže cca 1 liter pri 10-hodinovej zábave.). Ľudia, ktorí pijú víno celý večer budú piť víno pravdepodobne podstatne rýchlejšie avšak pre účely odhadu na všetkých hostí, ktorí pijú aj nepijú víno, to úplne postačí. V prípade, že očakávate väčšinu hostí, o ktorých viete, že obľubujú skôr víno, môžete kľudne rátať aj 0,15 alebo 0,2 litra na osobu na hodinu
Tieto výpočty už teda obsahujú aj všetkých ktorí nepijú víno alebo nepijú vôbec. Ide takisto o priemer medzi ľudmi, ktorí toho znesú viac aj menej.
Tento výpočet nezahŕňa víno, ktoré budete darovať ako výslužku, ak ste sa pre takúto formu výslužky tiež rozhodli.
Opäť som prečítala viacero odporúčaní a dala som ich dokopy, z čoho mi vyšlo, že v prípade základnej kombinácie biele a červené víno je najlepší pomer 80% červeného a 20% bieleho vína. Väčšina ľudí čo pije červené nemá taký problém prejsť na biele, ale tí, čo skôr holdujú bielemu vínu, málokedy si pochutnajú na červenom víne. A ľudí, ktorí majú radšej červené, je zvyčajne menej.
V prípade, že chcete ponúknuť niečo menej obyčajné skúste ponúknuť aj ružové víno. Pre väčšinu ľudí to je celkom príjemný kompromis. Ľudom, ktorí pijú biele víno, ružové vôbec neprekáža a ľudom, ktorý pijú červené väčšinou chutí o niečo viac ako biele. V tomto prípade sa odporúčania mierne odlišovali avšak každý sa zhodol na tom, že 50% vína by malo byť bieleho a priemerom medzi odporúčaniami na ružové víno je 35% a červeného by mohlo stačiť trošku menej a to iba 15%. Dobre vychladené ružové víno sa veľmi dobre hodí na letné svadby.
Bohužiaľ naše výpočty v tejto kategórii skutočne zlyhali. Mali sme nakúpených 80 litrov bieleho a 20 litrov červeného vína a vypilo sa iba 10 litrov z každého. Väčšina ľudí pila tvrdý alkohol, ktorý, ako som už spomínala, sa vypil skoro celý. Stáva sa a aj s takým výsledkom treba počítať a pripraviť sa naň.
Koľko piva?
V tejto kategórii nemám príliš konkrétne štatistické údaje, ale môžem sa s vami podeliť aspoň o to, koľko akého piva sme na svadbe mali my. Dokopy sme mali 6 debničiek po 24 pív/cidrov/radlerov. Je to iba približne polovica z odporúčaného množstva. Vedeli sme však, že v našich rodinách sa na svadbách pije hlavne víno a tvrdý alkohol. Pivo, cidre a radleri sme mali v podstate len tak na chuť. Polovica z tohto množstva bolo klasické pivo Krušovice. Ostatné debničky boli Zlatý Bažant Radler citrón, pivo Desperados a cider Strongbow Red Berries.
Koľko tvrdého alkoholu?
Výpočet odporúčaného množstva litrov tvrdého alkoholu je v podstate veľmi jednoduchý. Počet hostí vynásobíte počtom hodín svadby a vydelíte 20. Keďže v jednom litre tvrdého alkoholu sa nachádza 20 poldecákov a vo všeobecnosti sa počíta so spotrebou 0,5 deci (0,05 litra) za hodinu. Je to jednoduchý priemer, ktorý zahŕňa aj to, že niektorí pijú pomalšie niektorí rýchlejšie a niektorí vôbec. V priemere je to teda veľmi dobrá pomôcka.
Ja som v našom prípade rátala so svadbou trvajúcou 10 hodín cca od 18:00, kedy začala večera do asi štvrtej ráno. A v prípade, že neplánujete mať výraznejšie kratšiu svadbu, 10 hodín je veľmi fajn záchytný bod. Je to výpočet s rezervou, kde sa nemusíte do detailov vŕtať v tom, kto čo bude piť, koľko ľudí nepije a koľko tam je detí.
Tieto odporúčania sú nadnesené a s rezervou a takmer určite vám po svadbe nejaký alkohol zostane. Avšak toto nadnesenie dáva vaším hosťom jednak možnosť vybrať si alkohol, ktorý chcú piť a takisto pri ňom aj zotrvať celý večer. Nám napríklad zostalo veľmi veľa vína, teda dokonca väčšina, ale tvrdý alkohol sa vypil skoro celý.
Ako ušetriť a zároveň nakúpiť dostatok alkoholu?
V prípade tvrdého alkoholu je super, že sa tak ľahko nepokazí, čiže ak by ste mali aj priveľký prebytok, nemusíte kupovať na najbližšie roky žiaden alkohol na oslavy a ako darčeky, čiže o nič neprídete.
Takisto je tu aj druhá možnosť, ktorú určite ponúkajú aj viaceré firmy, ale ja viem napríklad o bottles.sk, ktorý ponúkajú takzvaný Svadobný servis. Objednáte a kúpite si od nich alkohol, spotrebujete, koľko chcete a všetky neotvorené a nepoškodené fľaše môžete do 21 dní po svadbe vrátiť a peniaze sa vám za ne vrátia. Treba sa však o tom vopred informovať. Túto možnosť ponúkajú aj niektoré vinárne, museli by ste však nakúpiť štandardné nafľaškované vína.
Nealko
Netreba tiež zabúdať na nealko a nealko pivo. Limonády sú super, pretože osviežia, nie je to úplne voda a môžu ju mať pred sebou celý večer na stole a dokonca to vyzerajú pekne. Väčšina hostí celý večer tancuje, takže na čistú vodu/nesladené limonády treba myslieť a ponúkať ich v dostatočnom množstve, ostatné nealko je už na vás.
Aké nealko?
Druhy nealka sú celkom individuálne a odvíjajú sa tiež dosť od druhov alkoholu, ktoré budete ponúkať, keďže hostia si kombinujú nealko s alkoholom väčšinou celkom štandardne. Zaujímavé však je, že z toho, koľko sa reálne vypilo bolo u nás približne 40-50% vôd a nesladených limonád. Ľudia sú smädní, keď tancujú, a radšej smäd zahasia vodou či citronádou ako sladkým nápojom.
Okrem vôd sme nakúpili celkom široký výber nealka: tri druhy džúsu (pri výbere rôznych druhov sme mysleli najmä na deti, ktoré majú najradšej džúsy ale zvyknú mať svoj obľúbený a dospelí zvyčajne nemávajú prisilné náklonnosti k niektorej príchuti džúsu.
Okrem džúsu sme mali Pepsi, Mirindu, tonic a kofolu. Množstvá jednotlivých druhov som vyrátavala podľa môjho jednoduchého, ale možno úplne nepravdivého vzorca. Kto vie.. Povedala som si, že ak by si každý miešal alko s nealkom, na každú porciu alkoholu, teda 0,5 deci by som mala mať 1,5 deci nealka, čo je taký fajn pomer keď si to zmiešate a získate 200 ml nápoja. A tak sme si povedali, že minimum, koľko musíme nakúpiť z daného druhu, ktorý priraďujeme k niektorému alkoholu je aspoň trojnásobok množstva nakúpeného alkoholu. Čiže keby sme mali 15 litrov rumu tak potrebujeme aspoň 45 litrov Pepsi. Podľa výsledného množstva to nebol síce úplne presný výpočet, ale nič sa nám počas svadby neminulo. A nezostalo nám až toľko nealka, ani nie 20%, čo je podľa mňa taká akurát rezerva.
Najľahšie sa vám teda typy nealka budú vyberať podľa druhov tvrdého alkoholu, ktoré budete ponúkať. Čiže vo všeobecnosti, my sme to mali určené, že k rumu je Pepsi, k vodke džús, k ginu tonic a Pepsi sme nakúpili o niečo viac, lebo sme mali pocit, že to majú ľudia radi s hocičím, keby sa náhodou niečo iné minulo.
Ak chcete vyskúšať aj niečo trošku iné, pradepodobne aspoň trochu zdravšie a veľmi súčasné, hoci podstatne drahšie, skúste limonády Fentiman´s, kúpite ich aj v slovenských obchodoch ako Yeme alebo zdá sa mi, že som ich videla aj v Metre, ale dajú sa objednať aj cez internet.
Koľko nealka?
Množstvo, ktoré sa všeobecne odporúča a zároveň korešponduje aj s reálnou spotrebou na našej svadbe sú dva litre nealka na osobu. Opäť v prípade 10-hodinovej svadby.
KDE sme nakupovali?
Určite odporúčam nakupovať cez internet a urobiť si prehľad o cenách skôr, ako čokoľvek kúpite. Kľudne sledujte aj letáky klasických obchodov ako Tesco, Billa, či Lidl a Kaufland aj polroka pred svadbou. Napríklad okolo Veľkej noci, niekedy cez leto a na Vianoce bývajú veľké zľavy na niektoré alkoholy. Týmto spôsobom viete nájsť aj veľmi dobré zľavy na nealko. Avšak to neodporúčam nakupovať príliš dlho vopred, lebo napríklad aj Coca-cola má iba pár mesačnú trvanlivosť. Kto by to bol povedal…
Keď ste náhodou nevychytali žiadnu zľavu, cez internet to všetko nakúpite pravdepodobne za veľmi podobnú cenu ako v zľave v kamenných obchodoch. My sme nakupovali napríklad cez 1.DAY, keďže je tam spoplatnená doprava zvyčajne zvykneme nakupovať na bottles.sk, kde sú však ceny o trošku vyššie, ale ponúkajú Svadobný servis. Nealko a gin sme nakúpili zase v Metre. Takže ak tam máte prístup, takéto nákupy vo veľmi veľkých množstvách sú naozaj výhodné. Posledné, čo spomeniem, kde sme nakupovali je víno, všetko víno sme mali z Pivnice u pradeda v Modre. Víno bolo vynikajúce a za výbornú cenu.
Infografika
Nižšie si môžete pozrieť infografiku, kde je zhrnuté v podstate všetko najdôležitejšie z môjho článku. Môžete si ju aj stiahnuť kliknutím na obrázok vo formáte PDF.
Rady na záver:
- Pri väčších svadbách neodporúčam otvorený účet v bare. V prípade, že reštaurácia vám inú možnosť neponúka, obmedzte reštaurácii značky konkrétnych alkoholov, ktoré môžu hosťom ponúkať, aby ste sa nezobudili do prvého manželského dňa s poriadnou sekerou na bare.
- Nezabudnite, že všetko treba chladiť, najmä víno musíte neustále držať v chladnom a ideálne tmavom prostredí. A všetko musíte vedieť niekde zachladiť aj pred hostinou, tak myslite na to, aby chladničky mali dostatočnú kapacitu.
- Prevoz alkoholu a vína v takýchto množstvách bola pre nás veľmi prekvapivá skúsenosť, keďže toho boli skutočne obrovské množstvá. Najprv si vyskúšajte všetko naložiť do auta, a neplánujte si tento dovoz do sály na poslednú chvíľu. Keby sa vám všetko nezmestilo na prvý krát, budete sa musieť ešte raz otočiť.
- Dilemu, ktorú sme my riešili pri vínach bola, či ich chceme naflaškovať, takým tým spôsobom, ktorý vydrží pár týždňov alebo ich zoberieme v demižónoch, v ktorých to podstate vydrží tak dva-tri dni. My sme sa kvôli o niečo nižšej cene rozhodli pre demižóny. Vzhľadom na to, ako málo vína sa vypilo, spiatočne by sme sa určite rozhodli pre fľaškovanie, takto sme museli väčšinu vína vyliať.
- O tomto vám samozrejme lepšie poradí váš vinár, ale víno by nemalo byť príliš sladké a aromatické. Keďže ho ľudia pijú v o niečo väčších množstvách a nechcete, aby z toho mali ťažkú opicu.
Ak máte akékoľvek iné skúsenosti alebo odporúčania, určite píšte do komentárov.