Prvé tri kroky pri plánovaní svadby…

Prvé tri kroky pri plánovaní svadby…

Prvé tri kroky po zásnubách…

Čo robiť po zásnubách? No predsa osláviť to. To vám dúfam nemusím ani hovoriť. Hľadali ste hádam inú radu? Ahá, jasné, nie úplne hneď po zásnubách. Pozrime sa teda na plánovanie svadby. Či už máte na plánovanie svadby dva mesiace, rok, dva, či viac, je dobré začať pomaly (alebo rýchlejšie) robiť prvé roky. Hoci sa vraví, že dievčatá si svoje svadby vysnívali už keď boli malé (a možno je to len predstava z amerických filmov),u mňa to tak nikdy nebolo. Jediná predstava, ktorú som mala, bola o počte ľudí – musí ich byť veľa. Aj to možno nebola až tak predstava ako skôr vštepená realita zo svadieb našej veľkej rodiny. Tým sa v podstate dostávam k prvým bodom plánovania – zoznam hostí, priority a rozpočet.

Prvé kroky…

Hoci vám veľa článkov povie, že prvý krok je určiť si rozpočet, nie je to tak. Stanovenie si priorít je asi najdôležitejší prvý krok. Verte mi, že vám to ušetrí ešte veľmi veľa energie, času a možno hádok pri rozhodovaní.

Keď človek postupne skúma a objavuje, čo na svadbe môže mať a čo všetko pekné existuje, ľahko sa v tom stratí a daný rozpočet začne človeka celkom omínať. Verte mi, aj u mňa to tak bolo. Chcete mať veľa ľudí? Pozlátenú tortu? Priviezť sa v koči v záprahu s bielymi koňmi? Obrovskú kvetinovú výzdobu? Dizajnérske šaty? Stačí si určiť zopár vecí, na ktorých vám naozaj veľmi záleží a určite pri nich nechcete robiť kompromisy. Najlepšie si stanoviť tieto priority aj po rozhovore s partnerom, ale to už nechávam na vás. 

Priority

Nikto vás za vaše priority nebude súdiť. Takže ak naozaj chcete, aby vám vašu prvú pesničku odspieval Bruno Mars, tak choďte do toho. Ak na to samozrejme máte dostatok financií bez toho, aby ste museli predať obličku (tá sa vám ešte zíde).

Kľudne si tento zoznam priorít napíšte na papier a očíslujte si ich od najdôležitejšej po najmenej dôležitú. Môžete sa tak do neho hocikedy pozrieť a rýchlo sa rozhodnúť. Viete, na ktorú položku môžete minúť menej, alebo ktorú môžete úplne zrušiť, aby ste si mohli dovoliť niečo dôležitejšie. Napríklad budete chcieť drahší papier, na ktorom budú vytlačené oznámenia a chcete ich pečatiť voskom. O niekoľko miest nižšie sa bude nachádzať svetelná stena za hlavný stôl. Možno si tak jednoducho uvedomíte, že svetelnú stenu až tak nepotrebujete, ale ten laserom vyrezávaný, 250 gramový zlatý papier je fakt dôležitý. Toto všetko za sekundu uvidíte vo svojom fantastickom zozname. 

Ďalšie dva kroky

Tým sa dostávame k dvom ďalším bodom, ktoré sú: rozpočet a zoznam hostí. Poradie v akom pristúpite k týmto dvom bodom záleží od predchádzajúceho bodu. Ak vám záleží hlavne na tom, aby ste dodržali určitý rozpočet, začnite určite ním. Potom sa  budete rozhodovať koľko ľudí a koho presne môžete a chcete pozvať. Ak vám viac záleží na tom koho všetkého na svadbe chcete mať (ako mne), začnite so zoznamom hostí. Rozpočet následne stanovíte podľa počtu pozvaných. Vidíte, ešte sme ani poriadne nezačali a už aplikujeme rozhodovanie na základe priorít podľa prvého kroku 🙂 

Zoznam hostí

Keďže pre mňa (bohužiaľ v tomto bode sme sa s priateľom úplne nezhodli tak musím povedať, že u mňa) bolo dôležité mať na svadbe všetkých svojich najbližších. Tak som začala spisovať zoznam a zistila som, že mám približne… 75 najbližších. Čo sa môže pokladať za celkom dosť, keďže zoznam môjho priateľa bola asi tretina z môjho. Po dlhých rozhovoroch sme sa však dohodli, že približne sto hostí na celý večer môžeme pozvať. Stanovili sme si však rozpočet, ktorý bol síce kompatibilný s týmto množstvom hostí a bratislavskými cenami, ale bolo jasné, že svadba sa nebude konať v Hiltone ani Carltone, a vlastne ani v žiadnom hoteli ani reštaurácii v Bratislave. Ale to bol kompromis, s ktorým som bola ochotná súhlasiť, pretože moja priorita boli hostia a nie krištáľové lustre.

Tak kde sme ju mali? O tom sa dočítate tu. Tento zoznam hostí sa samozrejme ešte menil a taktiež sa nepredpokladalo, že každý pozvaný aj bude môcť prísť. Ale tento zoznam vám dá aspoň približnú predstavu, či ide o komornú svadbu len s najbližšou rodinou a svedkami, alebo o trojdňový bašavel pre celú dedinu. Tým sa dostávame pomaly k téme rozpočtu. 

Rozpočet

Pri rozpočte sú dôležité tri veci: byť realistický, nechať si rezervu a dodržať ho. Treba si v prvom rade uvedomiť, že či máte väčšiu alebo menšiu svadbu, určité náklady s počtom hostí nesúvisí. Sú to napríklad svadobné šaty, ženíchov oblek, účes a líčenie nevesty, doplnky, prenájom miestnosti (niekedy sa ceny tých väčších a menších až tak veľmi nelíšia), takisto DJ, fotograf, kameraman, živá hudba či svadobný koordinátor a ďalšie. 

Ako začať s rozpočtom

Najlepšie je porozprávať sa s partnerom, ako chcete svoju svadbu financovať. Treba vedieť, či si ju celú chcete zaplatiť sami, alebo na tretinky s rodičmi alebo v akomkoľvek inom pomere s kýmkoľvek iným. V prípade, že plánujete financovanie úplne alebo čiastočne cez rodičov, tak síce je to možno celkom nepríjemný rozhovor, musíte si s nimi hneď na začiatku vyjasniť, koľko vám kto môže poskytnúť. Bez zadaného rozpočtu sa to môže celé vymknúť kontrole a spôsobiť zbytočné problémy v rodine. A kto by sa chcel v rodine hádať kvôli peniazom?

V prípade, že sa rozhodnete financovať si svadbu sami ako my, je dôležité vypočítať si koľko máte času do svadby a koľko dokážete dovtedy ušetriť. Treba si pritom uvedomiť, že niektoré veci treba platiť vopred, takže už aj pár mesiacov pred svadbou potrebujete mať čo-to našetrené. My sme na našu svadbu šetrili po troškách tri roky a z toho posledný rok sme šetrili o niečo viac. Nikdy sme neuvažovali nad pôžičku ako nad možnosťou financovania svadby. Nechceli sme sa, kvôli jednej veľkej párty na začiatku nášho manželstva, zadĺžiť na prvých niekoľko rokov nášho manželstva. Ale to je voľba každého jedného páru a ak vám to tak viac vyhovuje a je pre vás dôležité mať určite drahšiu svadbu, tak prečo nie?

Nutná rezerva k rozpočtu

Rezerva sa tiež celkom zíde. My sme ju na začiatku nemali. Akokoľvek som sa snažila, nedarilo sa mi vmestiť sa do pôvodných 10 000 eur. A tak opäť po dlhých diskusiách a výpočtoch, či dokážeme toľko našetriť, sme náš rozpočet zvýšili na 12 000 eur. Dohodli sme sa však, že to je úplne maximálna suma a tú nesmiem za žiadnych okolností prekročiť.

Dodržte ho

A tým sa dostávame k poslednému bodu o rozpočte, k jeho dodržaniu. Keď ste si už určili rozumný rozpočet, treba sa ho držať. Treba sa pripraviť na kompromisy, hlavne rozmýšľať, kde a ako by sa dalo ušetriť a robiť si veeeľa prieskumov. Ale to už trošku predbieham, takže ak si chcete prečítať detailnejší popis rozpočtu, ako ho tvoriť a upravovať, tu sa o tom dočítate viac.

Ďalšie
články